На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски.
Свети Епифаний, епископ Кипърски, живял в IV век. По произход бил евреин, обърнал се към християнската вяра, като видял монах на име Лукиан да дава дрехата си на един беден. Поразен от тази проява на милосърдие, Епифаний се кръстил и се оттеглил в манастира, където се занимавал с преписи на книги и преуспявал в монашеския живот, като се сподобил с дара на чудотворство.
Бягал от човешка слава в пустинята, но навсякъде около него се събирали нови последователи и възниквал нов манастир.
Около 367 г. бил въздигнат за епископ на Саламин. Прочул се със своята ревност по вярата, любовта и милосърдието към бедните и с простотата на характера си. За чистотата на живота си свети Епифаний получил дара да види слизането на Светия Дух върху Светите Дарове по време на Божествената литургия.
Животът и подвизите му са описани от един от неговите верни ученици на име Йоан, покаял се бивш разбойник.
След смъртта му бил погребан с почести на 12 май 403 г. в новата църква, построена от него самия. Другият му ученик на име Полувий, който по-късно става епископ Ринокирски и се удостоява с дара на чудотворството, също описва житието му.
Седмият Вселенски събор обявява свети Епифаний за баща и учител на Църквата.
Свети Герман, патриарх Константинополски, от ранна възраст задълбочено изучава Светото писание. За светостта на живота си Герман е поставен за епископ, а впоследствие става Константинополски патриарх.
Свети Герман твърдо защитавал православната вяра от еретиците иконоборци, водени от император Лъв III Исавър (717 – 741), но силите били неравностойни и той бил принуден да напусне своята катедра.
След 14 години и 5 месеца патриаршеско служение се оттеглил в манастир, където прекарал остатъка от живота си.
Свети патриарх Герман починал през 740 г. на 95-годишна възраст и бил погребан в манастира "Хора" в Константинопол. Впоследствие мощите му са пренесени във Франция.
На Седмия Вселенски събор (787 г.) името на патриарх Герман е вписано в диптиха на светците.
Той е известен като църковен писател, написал трудове, в които разяснява Литургията и трудни пасажи от Светото писание, пише за възмездието след смъртта, както и трудове срещу ересите, а също и химни в чест на светците и Слова за празници.
На днешния ден, 12 май, обявен за Международен ден на сестринството, по решение на Светия Синод ежегодно във всички епархии се отслужва и "Молебен за здравния работник".
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък след литургията се извършва водосвет пред иконата на..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица , който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време, когато вярващите си припомнят събитията, свързани с Възкресение Христово и споделят радостта, която..
На 23 април тази година Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред неговите ученици. Апостолите Андрей и Йоан били толкова впечатлени от това свидетелство, че..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..