Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на отворените врати в Столична библиотека на празника на библиотекаря

Снимка: libsofia.bg

Столичната библиотека ще отбележи празника на библиотекаря, 9 май, с Ден на отворените врати, съобщават организаторите. Специално за празника на площад "Славейков" ще се състои литературно четене с музикална програма. Библиотеката ще покаже на посетителите две фотодокументални експозиции - "Библиотеката на София разказва" за книжното наследство на София и ценните издания на видни български общественици и писатели, които са работили като библиотекари. Сред тях са проф. Марин Дринов, Стоян Заимов, Константин Иречек, Пенчо Славейков, Елин Пелин, Пейо Яворов, акад. Михаил Арнаудов, Асен Разцветников, Кирил Христов, Васил Пундев и др.
 
В експозицията са включени и старопечатни издания "Славеноболгарское детоводство" (1835) от Неофит Бозвели, "Писменница на славянский-а язык" (1847) на Иван Момчилов, "Христоматия славянскаго язика" (1852) на Неофит Рилски. Сред тях е и богослужебният сборник "Кириакодромион, сиреч Неделник" на Софроний Врачански (1806 г.) - първата печатна книга на новобългарски език, наложила говоримия език като книжовен, която става популярно домашно четиво сред българския народ през Възраждането. Другата изложба е краеведска и показва най–значимите общински и читалищни библиотеки от софийска област.

На празника на библиотекаря ще бъде връчена и наградата "Дарител на Столична библиотека" на художника Греди Асса, за подарената картина "Библиотеката" от последната му изложба "Изгорелите книги". 

Тази година Столичната библиотека посреща професионалния си празник с читателска аудитория, наброяваща над 102 хил. читатели, с над 715 хил. заети книги и над 550 хил. посетители през 2024 г. През миналата година се откриха нови читателски зони в централната сграда и в реновирания филиал "Люлин", предстои откриването на събитийно пространство във филиал "Студентски". Столичната библиотека е определена за дигитален хъб за Югозападен район (София-град, Благоевград, Перник, Кюстендил и област София). 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бургас отбеляза празника на небесния си покровител Св. Николай Чудотворец

Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица с октопод, съобщава БНР Бургас. Празникът в чест на небесния покровител Св. Николай Чудотворец..

публикувано на 09.05.25 в 17:27

Почетохме 80-годишнината от победата над нацизма

Навършиха се 80 години от края на Втората световна война и победата над нацизма. Паметният ден беше отбелязан с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на незнайния воин с участието на председателя на парламента Наталия Киселова, президента Румен..

публикувано на 09.05.25 в 15:34

Предстои поставянето на антидрон системи на българските летища

През следващите месеци започва инсталирането на антидрон системите на летищата. По време на днешния парламентарен контрол в Народното събрание, транспортният министър Гроздан Караджов съобщи, че от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна..

публикувано на 09.05.25 в 14:23