Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български деца творят по темата "Слънчевите руни в българските носии и история"

Международен конкурс в Силистра събра детски рисунки от цял свят

Снимка: Клуб Слънчеви руни

Дългогодишната работа като учител, художник и културолог, подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище „Никола Йонков Вапцаров“ да направят изложба с рисунки на български носии и шевици. Учениците, реализирали изложбата, са от паралелки с разширено изучаване на изобразително изкуство и били жадни за изява. А освен това имали афинитет към българския фолклор. И изложбата прераства в по-голям проект.  


„Слънчевите руни в българските носии и история“ е замислено като идея децата да влязат в българските музеи, етнографски къщи, да отворят раклите в домовете си, от бабите и дядовците, и възрастните да ги запознаят с миналото на нашия българския род и народ. И така да стигнем до личния род на всяко дете – обяснява Йонка Господинова. - Първоначалният проект прерасна в своеобразна образователна програма.

Йонка Господинова със свои възпитаници

Защо „Слънчевите руни в българските носии и история“? Защото е важно, че слънцето грее за всички и то е първият бог на хората, от Египет и преди Египет. „Руни“, като название, са първите писмени знаци, с които хората са чертаели нещо и са изразявали себе си, запазвали са някаква информация. Каква е връзката на руните с българския фолклор, с шевиците и носиите ни, чуйте от разговора ни с Йонка Господинова, координатор на международния конкурс "Слънчевите руни в българските носии и история":  

От всички краища на България са пристигнали детски творби за участие в тазгодишното издание на конкурса „Слънчевите руни в българските носии и история", а също – от български училища в Италия, Германия, Австрия, Чехия, САЩ и др.

Освен конкурса за детска рисунка, клуб „Слънчеви руни“ организира и конференция, насочена към по-възрастните, в която да се споделя методическият опит на учителите от една страна, а от друга – опитът на етнографски музеи, библиотеки и читалища при работа с деца и училища. 


„Така нашият клуб „Слънчеви руни“ се разрасна и стана много голям – казва Йонка Господинова. – Това е много радостно за нас, защото участниците във всеки конкурс след това ни канят и ние организираме пътуващи уроци, като наш малък екип отива на място при тях и запознава децата с българските обичаи, родословните дървета, историята. 


Така например, в Пловдивско представихме урок за родословното дърво на Васил Левски, а след това децата направиха своето лично родословно дърво. Така по напълно естествен път детето се свързва с рода си и мисли за себе си не просто като ученик в еди-кой си клас, а като част от българската история“. 

Снимки: Клуб "Слънчеви руни"

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бургас отбеляза празника на небесния си покровител Св. Николай Чудотворец

Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица с октопод, съобщава БНР Бургас. Празникът в чест на небесния покровител Св. Николай Чудотворец..

публикувано на 09.05.25 в 17:27

Почетохме 80-годишнината от победата над нацизма

Навършиха се 80 години от края на Втората световна война и победата над нацизма. Паметният ден беше отбелязан с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на незнайния воин с участието на председателя на парламента Наталия Киселова, президента Румен..

публикувано на 09.05.25 в 15:34

Предстои поставянето на антидрон системи на българските летища

През следващите месеци започва инсталирането на антидрон системите на летищата. По време на днешния парламентарен контрол в Народното събрание, транспортният министър Гроздан Караджов съобщи, че от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна..

публикувано на 09.05.25 в 14:23