1 юни - Седмата Неделя след Пасха е посветена на светите Отци от Първия вселенски събор.
От самото си основаване Христовата църква се управлява съборно, епископите се събират и заедно взимат решения по важни въпроси за вероопределението или устройството на Църквата. Прототип на тези събори е Апостолският събор, състоял се в Йерусалим през 51 г.
Първият вселенски събор бил свикан от император Константин Велики в Никея през 325 година по повод ереста на Арий, която не признава достойнството на Христа, като не Го счита за Син Божий и Бог, Който е единосъщен на Отца, а за сътворено Същество. В историята на християнската Църква тази ерес, по името на своя родоначалник, е известна като арианство.
В Събора участвали 318 епископи, а заедно с презвитерите и дяконите в него се включили повече от 2000 души.
Постановленията от този събор били потвърдени и допълнени от Втория Вселенски събор в Константинопол и така бил формулиран Символът на вярата – краткото изложение в какво вярваме като християни. Нарича се още Никео-Цариградски по името на двата вселенски събора на които бил съставен.
В днешния ден възпоменаваме и паметта на свети мъченик Юстин Философ - раннохристиянски богослов и философ, отец на Църквата, един от първите и най-ярки християнски писатели-апологети, защитник на вярата. Загинал мъченически около 166 г. В същия ден се възпоменават и мъчениците, пострадали в Рим заедно със свети Юстин Философ.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 23 юни Православната църква възпоменава паметта на света мъченица Агрипина. Света мъченица Агрипина , римлянка по рождение, била надарена с изключителна красота, но не искала да се омъжи, а да посвети живота си изцяло на Господа. По..
Днешната неделя е Неделя на всички български светии. През 1954 г. Св. Синод на БПЦ определя всяка година във втората неделя след Петдесетница да се чества паметта на всички български светци – знайни и незнайни, чиито имена са записани в..
На 21 юни възпоменаваме паметта на свещеномъченик Терентий, епископ Иконийски, на свети мъченик Юлиан Тарсийски, на преподобни Юлий, презвитер и Юлиан дякон. Свещеномъченик Тертий бил един от 70-те апостоли. Записал Посланието на свети..
Днешната неделя е Неделя на всички български светии. През 1954 г. Св. Синод на БПЦ определя всяка година във втората неделя след Петдесетница..
На 23 юни Православната църква възпоменава паметта на света мъченица Агрипина. Света мъченица Агрипина , римлянка по рождение, била..