На 16 май отбелязваме паметта на преподобни Теодор Освещени и светите преподобни отци, избити в манастира "Св. Сава".
Преподобни Теодор Освещени бил ученик на прочутия египетски подвижник свети Пахомий Велики. Наричали го "освещени", защото бил първият в манастира си, ръкоположен за свещеник.
На 14-годишна възраст свети Теодор тайно напуснал дома на родителите си и се установил в един от манастирите. След като чул за свети Пахомий Велики, той се разпалил от желание да види светия старец, като се надявал с негова помощ да опознае по-добре Бога и Неговата свята воля.
Станал ученик на великия авва, свети Теодор бързо преуспял в монашеския подвиг. Особено в послушанието към своя старец и любовта към братята от светата обител. След смъртта на авва Пахомий свети Теодор оглавил всички тиваидски манастири. Прочул се с благочестивия си свят живот и с изобилния си дар на чудотворство. Преставил се в Господа през 368 г.
През VIII век, в седмицата преди Цветница, сарацините нахлули в манастира "Св. Сава Освещени" край Йерусалим, и поискали всички ценности. Монасите им отговорили, че в манастира няма нищо друго освен оскъдни запаси от храна и стари дрехи. Разярени, сарацините започнали да стрелят по обитателите му с лъкове. Тринадесет души били убити, много били ранени, а монашеските килии опожарени. При второто нападение на манастира на Велики четвъртък сарацините отново започнали да избиват монасите. Оцелелите вкарали в църквата, за да ги измъчват, та да разкрият къде са скрити съкровищата. После ги вкарали в пещерата на свети Сава, която се намирала в рамките на манастира, и пред входа ѝ запалили огън, в който хвърляли тор, за да се задушат монасите от отровния дим. Осемнадесет души загинали в пещерата.
Късно през нощта на Разпети петък монасите, които се криели в планините, се върнали в Лаврата, пренесли телата на убитите свети отци в църквата и с мъка ги погребали там.
Варварите, които ограбили Лаврата, били наказани от Бога, като станали жертва на болест и всички загинали, а телата им станали плячка на диви животни.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В този брой на рубриката прозвучават изпълнения на вокалната формация "Светоглас", диригент - Милен Иванов.На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха , което означава "вместо Великден" или "противоположно на..
На 26 април тази година отбелязваме Светла събота, с която завършва първата седмица след Великден , обобщаваща поредица от значими събития, настъпили през това време. В Светла събота, както всеки друг ден, вярващите са приканени да се радват..
Личните истории на Елица Стефанова, Мариана Николова и Савина Панайотова свидетелстват как се поддържа жива православната вяра в инославна среда, а французинът Никола Каплен разкрива какво привлича католиците към Православието. От..
На 17 май отбелязваме паметта на свети мъченик Николай Софийски, както и Събор на светите Баташки мъченици. Те са канонизирани на 4 април 2011..