Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 16 май 2025 г.

Преп. Теодор Освещени и светите отци, избити в манастира "Св. Сава"

Снимка: Красимир Мартинов

На 16 май отбелязваме паметта на преподобни Теодор Освещени и светите преподобни отци, избити в манастира "Св. Сава".

Преподобни Теодор Освещени бил ученик на прочутия египетски подвижник свети Пахомий Велики. Наричали го "освещени", защото бил първият в манастира си, ръкоположен за свещеник.

На 14-годишна възраст свети Теодор тайно напуснал дома на родителите си и се установил в един от манастирите. След като чул за свети Пахомий Велики, той се разпалил от желание да види светия старец, като се надявал с негова помощ да опознае по-добре Бога и Неговата свята воля.

Станал ученик на великия авва, свети Теодор бързо преуспял в монашеския подвиг. Особено в послушанието към своя старец и любовта към братята от светата обител. След смъртта на авва Пахомий свети Теодор оглавил всички тиваидски манастири. Прочул се с благочестивия си свят живот и с изобилния си дар на чудотворство. Преставил се в Господа през 368 г.

През VIII век, в седмицата преди Цветница, сарацините нахлули в манастира "Св. Сава Освещени" край Йерусалим, и поискали всички ценности. Монасите им отговорили, че в манастира няма нищо друго освен оскъдни запаси от храна и стари дрехи. Разярени, сарацините започнали да стрелят по обитателите му с лъкове. Тринадесет души били убити, много били ранени, а монашеските килии опожарени. При второто нападение на манастира на Велики четвъртък сарацините отново започнали да избиват монасите. Оцелелите вкарали в църквата, за да ги измъчват, та да разкрият къде са скрити съкровищата. После ги вкарали в пещерата на свети Сава, която се намирала в рамките на манастира, и пред входа ѝ запалили огън, в който хвърляли тор, за да се задушат монасите от отровния дим. Осемнадесет души загинали в пещерата.

Късно през нощта на Разпети петък монасите, които се криели в планините, се върнали в Лаврата, пренесли телата на убитите свети отци в църквата и с мъка ги погребали там.

Варварите, които ограбили Лаврата, били наказани от Бога, като станали жертва на болест и всички загинали, а телата им станали плячка на диви животни.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

В този брой на рубриката прозвучават изпълнения на вокалната формация "Светоглас", диригент - Милен Иванов. 
По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 18 май 2025 г.

На петата неделя след Възкресение, 18 май, Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката. Евангелското четиво разказва за беседата на Спасителя със самарянката, за живата вода или за благодатта на Светия Дух...

публикувано на 18.05.25 в 06:00

Църковен календар - 17 май 2025 г.

На 17 май отбелязваме паметта на свети мъченик Николай Софийски, както и Събор на светите Баташки мъченици.  Те са канонизирани на 4 април 2011 г. в храм-паметника "Свети Александър Невски" по време на Света литургия, оглавена от Негово..

публикувано на 17.05.25 в 06:00
Тайната вечеря, стенопис от 1259 г.

Църковен календар - 15 май 2025 г.

На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний Велики, Макарий Велики и Евтимий Велики е стълб на отшелничеството и основател на монашеския общежитиен..

публикувано на 15.05.25 в 06:00