Опашки от чакащи се извиват пред всички големи музеи и галерии в един ден от годината. Това е времето, когато се провежда общоевропейската инициатива "Нощ на музеите". На 17 май българските музеи и галерии отварят врати с безплатен вход за посетителите като част от "Европейска нощ на музеите". Инициативата е от 2005 г. и е подета за първи път от френското Министерство на културата. Само за няколко години тя се разпространява успешно в цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още от първото издание и така вече 20 години.
Тази година само в София и Варна над 50 държавни и общински музеи и галерии отворят врати в рамките на популярната инициатива. Сред тях са емблематичните за столицата Национален исторически музей, Национален археологически институт с музей при БАН, Националната галерия ("Двореца" и "Квадрат 500"), Етнографският музей, Природонаучният музей, музеят "Земята и хората", Военноисторическият музей и много други. До късно ще посрещат посетители и множество алтернативни арт артистични пространства, а някои от галериите придружават програмата си и с музикални изпълнения.
В морската столица Варна също е предвидена богата културна програма, организирана там от Френския институт и Фондация за изкуство "Йордан Петков". Участието на Варна в Нощта на музеите е чрез 37 познати обекта, сред които Археологическият и Етнографският музей, Природонаучният музей, Римските терми, Аладжа манастир, Аквариумът, както и Астрономическата обсерватория "Николай Коперник". За първи път в събитието участват и две варненски читалища, което показва стремежа на организаторите да включат максимално широк кръг от публика и институции.
Подобна покана отправят повечето от музейните работници и институции в страната. Общият призив е, че това, което се случва в музеите, не трябва да остава само зад стените и витрините. "Посетете ни. Умът ви ще полети!" – казват организаторите.
Подробната програма на Нощта на музеите и галериите в цялата страна може откриете на официалния сайт на Министерството на културата или на сайта на организаторите.
Снимки: museumnight.bg
Редактор: Гергана Манчева
Над 50 000 души са посетили за месец българския павилион на световното изложение в Осака ЕКСПО 2025. Основна тема на изложението е проектиране на бъдещето. Българският павилион е изграден от екоматериали и след изложението всяка част ще бъде рециклирана...
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция. Документът поставя основите на дългосрочно партньорство между двете страни, за да улесни и..
„Неопитомените“ се наричат четиримата гребци от лодката „Роза“, които се отправиха от западния бряг на Австралия през Индийския океан към Кения в Африка. На борда са Евгений Судир от Украйна, Луи Йонг от Китай, Ралф Тюин от Нидерландия, собственик и..
"Мястото, където изгрява слънцето" – така красиво и описателно звучи за българина името на Япония. Наричат я още "вишнева градина", "могъща финансова..
За България глобалната нестабилност прави дългогодишната амбиция да се присъедини към еврозоната по-актуална и по-неотложна от всякога. Това е..
От вторник, 20 май, се възстановява движението на градския транспорт в София. Това обяви пред журналисти Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ. Днес на..