Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според Евробарометър българите са оптимисти за своето бъдеще в ЕС

Снимка: ЕП архив

Мнозинството българи са оптимисти за Европейския съюз и очакват от общността да осигури на първо място мир. Това сочат данните на "Евробарометър", представени от Еврокомисията, предава БТА.

Запитани какво действие на ЕС би подобрило живота в краткосрочен план, 45 на сто от българите и 44 на сто от гражданите в ЕС посочват осигуряването на мир. Мнозинството - 78% в ЕС и 73 на сто в България, са загрижени за европейската отбрана. 62% от хората в ЕС и 57 на сто от българите са пълни оптимисти за бъдещето на ЕС. Изцяло положително отношение към Евросъюза имат 51 на сто от българите и 43 на сто от европейците. Неутрално отношение изпитват 26 на сто в България и 38% от европейските граждани.

Доверието в ЕС е 53 на сто в България и 52% в Европа. 62 на сто от българите очакват икономиката в страната да се подобри в следващите 12 месеца.

Най-отчетливите разлики в мненията се отчитат при въпросите за войната в Украйна и европейската помощ за Киев. Българите значително отстъпват от общоевропейската нагласа за подкрепа.

Снимка: ЕП архив

Редактор: Иво Иванов


По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът Румен Радев награди трима офицери от ВВС

Трима офицери от Военновъздушните сили бяха наградени с почетния знак на президента, съобщава БТА. Държавният глава Румен Радев връчи отличието на генерал-майор от резерва Иван Парапунов, подполковник Стефан Стефанов и майор Димитър Григоров за..

публикувано на 15.10.25 в 15:56

Софийският зоопарк участва в програма за опазване на снежния леопард

Зоологическата градина в София има нов обитател – мъжки снежен леопард на 11 години, съобщи БНТ. Той идва от зоопарка Норденс Арк, разположен в област Бохус, Швеция, и се казва Араатан. Преди време от зоопарка в Хелзинки, Финландия, пристигна..

публикувано на 15.10.25 в 13:58

Намаляват украинците, ползващи безсрочен държавен подслон

Наполовина са намалели украинските граждани с временна закрила в страната, които са настанени в хотели и други бази по линия на хуманитарната програма за подслон. В момента са 2732 души, а през пролетта са били 5647 души, отчете вицепремиерът Атанас..

публикувано на 15.10.25 в 09:23