Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 14 юни 2025 г.

Свети пророк Елисей, свети Методий, патриарх Константинополски

Снимка: Красимир Мартинов

На 14 юни отбелязваме паметта на един от старозаветните пророци – свети пророк Елисей и на свети Методий, патриарх Константинополски.

Свети пророк Елисей е живял през IX век пр.н.е. По заповед Господня той е призован на пророческо служение от пророк Илия и изпълнява това служение повече от 65 години при управлението на 6 израилски царе.

Когато дошло времето пророк Илия да бъде взет на небето, той казал на Елисей: "Искай, каквото желаеш да ти направя, преди да бъда взет от тебе. Елисей отговори: духът, който е в тебе, да бъде двойно върху мене. А той каза: мъчно нещо искаш; ако видиш, как ще бъда взет от тебе, тъй ще ти бъде; ако ли не видиш, няма да бъде". (4 Царе 2:9-10). Докато вървели по пътя и разговаряли, се появила огнена колесница и огнени коне и Илия жив се понесъл към небето. Елисей взел кожуха на Илия, който бил паднал от него, ударил с него по водата и тя се раздели, а Елисей преминал през нея. Като го видели, казали: "Илиевият дух слезе върху Елисея", и му се поклонили като на пророк.

Пророк Елисей извършил множество чудеса и изрекъл силни пророчества. Починал в старостта си в Самария. "И през живота си той вършеше чудеса, и след смъртта му делата му бяха чудни" (Сир. 48:15). Година след смъртта му мъртвец, хвърлен в пещерата, където са лежали мощите на пророка, е възкръснал, като се е докоснал до тях.

Подобно на своя учител, св. пророк Илия не е оставил след себе си никакви книги; проповедите му били устни. Делата на Свети Елисей са описани в книга "2 Царе", влизаща в състава на Старозаветните книги на Библията.

Св. Методий, патриарх Константинополски, бил родом от Сицилия. Като монах бил на служба при патриарх Никифор. При управлението на иконоборческите царе смело бранел иконопочитанието, затова бил изпратен на заточение, където бил хвърлен в тъмница заедно с двама разбойници. Прекарал там седем години във влага, без светлина и без достатъчно храна. Във време на благочестивата царица Теодора и нейния син Михаил, св. Методий бил освободени и избран за патриарх Константинополски.

В първата неделя от Великия пост, наречена Неделя Православна, на 19 февруари 842 година патриарх Методий тържествено внесъл иконите в църква и написал канон в тяхна чест. Тоя велик изповедник на вярата се поминал в 846 година.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Питиепродавниците – изчезващите културни средища на София

За столицата ни през годините са писани безброй книги, разказващи както забележителната ѝ история от древността до наши дни, така и спомените на различни пътешественици, посетили града. Важно място сред тях заемат десетки мемоари, писани от..

публикувано на 20.06.25 в 11:00

Църковен календар – 20 юни 2025 г.

На 20 юни честваме паметта на преподобни Наум Охридски, свещеномъченик Методий, епископ Патарски и свети Калист, патриарх Константинополски. Св. преподобни Наум Охридски е българин от благороден произход. Като оставил всичко, последвал..

публикувано на 20.06.25 в 06:00
Паисий Хилендарски – стенопис от храма Св. Троица в Банско

Църковен календар - 19 юни 2025 г.

На 19 юни честваме паметта на свети апостол Иуда, брат Господен по плът, преподобни Паисий Хилендарски, преподобни Паисий Велики и свети мъченик Зосима Созополски. Свети Паисий Хиландарски е роден през 1722 г. в Банско в благочестиво..

публикувано на 19.06.25 в 06:00