Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСИ: Всеки четвърти родител няма възможност да заведе детето си на почивка

Снимка: unicef.org

Почти всяко трето дете у нас живее с материални лишения, според данните на Националния статистически институт за м.г., информира репортерът на БНР Виктория Тодорова. Най-много засегнати от явлението са ромските деца – над 2/3 от тях, докато при българските показателят е под 1/5, а при децата от турски произход – близо 1/3.

Докладът "Децата в България през 2024" на НСИ показва нуждата от подкрепа за семействата с деца особено в областта на свободното време, културата и храненето.

Най-много подрастващи не могат да си позволят да почиват извън дома за минимум една седмица годишно. Около една четвърт от родителите нямат възможност да заведат своите деца на почивка. Близо 20% от децата не разполагат с екипировка за игри навън и не участват в спортни или музикални занимания. Други 7% пък са лишени от подходящо място за учене.

Снимка: unicef.org

Редактор: Диана Цанкова



По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Даниела и Владимир Овчарови

Шареният живот на артистичното семейство Даниела и Владимир Овчарови

Великотърновското Ново село е разположено на пътя между старопрестолната столица и град Севлиево. В землището му са откривани вкаменелости от миди, корали и охлюви, и според специалисти преди 130 млн. години до района е достигало т.нар. Долно кредно..

публикувано на 19.11.25 в 11:05

Продават на търг по-малкия правителствен самолет

Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов е разпоредил на ръководството на държавния авиационен оператор да продаде правителствения самолет "Фалкон" на търг с явно наддаване. Решението е взето след анализ на разходите за поддръжка и..

публикувано на 19.11.25 в 10:22

Софийският и Техническият университет са в престижна световна класация

За трета поредна година Софийският университет "Св. Климент Охридски" влиза в престижна световна класация. В QS World University Rankings: Sustainability 2026 СУ заема 814-о място от класираните 2002 университета. Това го нарежда сред първите 40% на..

публикувано на 19.11.25 в 10:02