Среща Ердоган – Пашинян: Нов опит за пробив в турско-арменските отношения
Турският президент Реджеп Ердоган се срещна в Истанбул с арменския премиер Никол Пашинян. Срещата се осъществи на фона на липсата на дипломатически отношения между Турция и Армения и затворена граница помежду им. Акцент в разговорите бяха възможностите за нормализиране на отношенията между двете страни, предаде БТА. Ердоган подчерта, че Турция е готова да окаже всякаква подкрепа за мирните преговори между Азербайджан и Армения. Пашинян от своя страна написа в X, че "Армения остава ангажирана с изграждането на мир и стабилност в нашия регион". TRT Global посочва, че при "историческата" си визита Пашинян е посетил арменската патриаршеска църква "Света Богородица" и величествената Султанахмет джамия. Срещнал се е и с арменската общност в Истанбул.
Турция официално признава независимостта на Армения на 24 декември 1991 г., двете страни обаче нямат дипломатически отношения. Сред конфликтите помежду им е масовото убийство на арменци в Османската империя между 1915 г. и 1917 г., считано за геноцид от Армения и много други страни, докато Турция отрича геноцида. Освен това през 1993 г. Турция затваря границата си с Армения в знак на подкрепа за съюзника си Азербайджан по време на войната за Нагорни Карабах. По-късно въздушната граница се отваря, но сухопътната остава затворена. Началото на процес на нормализация на отношенията чрез специални представители е положено през 2021 г. Отваряне на границата с Турция би донесло огромни икономически ползи за Армения: по-достъпни пазари, инвестиции и търговски пътища. Турция изразява готовност да отвори границата си с Армения в случай на нормализиране на отношенията между Баку и Ереван.
Румъния с нов премиер и стари проблеми: ще пребори ли Боложан бюджетния дефицит?
Лидерът на Национално-либералната партия Илие Боложан е новият премиер на Румъния. Той бе назначен след седмици на напрегнати и трудни преговори между президента, лидерите и експертите на четирите проевропейски партии в парламента – Социалдемократическата и Национално-либералната, Съюза за спасение на Румъния и Демократичния съюз на унгарците в Румъния, съобщава "Радио Румъния интернешънъл". Въпреки че кабинетът има широка подкрепа в парламента, мандатът му ще бъде труден. Основната задача на новите управляващи ще бъде да намалят деветпроцентния дефицит на страната – най-големия в ЕС, както и да оправдаят високите очаквания на избирателите за борба с корупцията, коментира "Свободна Европа – България".
Боложан е известен със склонността си да взема трудни и дори непопулярни сред съпартийците му решения. Той има репутацията на прагматичен политик и реформатор. Като кмет на Орадя от 2008 до 2020 г. той намалява бюджета на града с близо 30%, орязва броя на служителите в местната публична администрация с почти една трета и успява да модернизира градската инфраструктура.
Гърция с по-строги санкции срещу опасното шофиране
Нов Кодекс за движение по пътищата влезе в сила в Гърция с цел да намали пътнотранспортните произшествия и опасното поведение на пътя, съобщава електронното издание "Охронос". Промените въвеждат редица по-строги санкции и мерки за контрол, включително електронно уведомяване и отнемане на шофьорска книжка, видеонаблюдение чрез камери, монтирани в бус лентите. Контролът е засилен не само в големите градове, но и на островите, особено в туристическите райони, където рискът от инциденти традиционно е по-висок.
Само в периода от 12 до 16 юни в област Атика са извършени над 16 000 проверки, при които са установени над 1600 нарушения. Сред най-честите са шофиране без предпазен колан, ползване на мобилен телефон по време на управление на МПС и превишена скорост, предаде кореспондентката на БНР в Гърция Катя Пеева.
EXIT 2025 за последно в Сърбия, от 2026 г. отива "в изгнание"
25-ото издание на един от най-големите музикални фестивали в Европа – EXIT, ще се проведе за последно тази година в Сърбия от 10 до 13 юли на традиционното си място – крепостта Петроварадин в Нови Сад, след което напуска страната. Причината е спряната финансова подкрепа от държавата, след като фестът изрази подкрепа за протестиращите срещу корупцията сръбски студенти, предаде БТА. "Откакто публично застанахме до сръбските студенти в борбата им за по-свободно и по-справедливо общество, ние бяхме подложени на огромен финансов и политически натиск, целящ да се отнеме правото на свобода на мисълта и изразяването", заявиха организаторите.
Основателят на фестивала Душан Ковачевич обяви, че води преговори за провеждане на феста под наслов "EXIT в изгнание" от 2026 година. Покани вече са дошли от Германия, няколко балкански страни и Египет. През 2024 г. EXIT е бил посетен от 210 000 души от над 80 държави.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: @NikolPashinyan/X, ЕПА/БГНЕС, tovima.com, exitfest.org
На среща в Брюксел между представители на транспортните министерства на България и Република Северна Македония двете страни потвърдиха ангажимента си за финализиране на липсващите жп участъци на Коридор №8, съобщиха от Министерството на..
Румънското коалиционно правителство оцеля след вот на недоверие Първият вот на недоверие, внесен от крайнодясната опозиция срещу проевропейското коалиционно правителство на Румъния, оглавявано от премиера Илие Боложан, беше отхвърлен от..
България високо цени усилията на молдовските власти за създаване на условия за съхраняване на националната, културната и езиковата идентичност на българската общност. Това каза вицепремиерът Атанас Зафиров на среща с посланика на Молдова у нас..