Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Сърбите се доверяват повече на Русия и Китай и по-малко на ЕС


Сръбските граждани имат най-голямо доверие в Русия – 59%, и в Китай – 57%, и едва след това в Европейския съюз – 38%. 39% възприемат Китай като основен външен спонсор, 30% посочват Русия, а 29 на сто – ЕС. Това показва проучване на Евробарометър за възприятието за разширяването на ЕС в страните членки и страните кандидатки, предаде БТА. Резултатите също показват, че, с изключение на Сърбия, като цяло населението на страните от Западните Балкани подкрепя процеса на евроинтеграция. Подкрепа за присъединяване към ЕС в Албания изказват 91% от гражданите, в Северна Македония – 69%, докато в Сърбия тя е едва 33%.

Общо 45 на сто от анкетираните сръбски граждани посочват, че не вярват Сърбия някога да стане част от ЕС, като отново това е най-високият резултат в Западните Балкани. 26% мислят, че присъединяването на страната ще отнеме още от пет до петнадесет години, и едва 10% вярват, че членството е постижимо в следващите пет години.

Учители протестират в Румъния на прага на новата учебна година


Няколкостотин учители от различни краища на Румъния протестираха през отминаващата седмица пред сградата на правителството на площад "Виктория" в Букурещ. Те скандираха "оставка" и огласиха района с вувузели, свирки и тъпани, предаде БТА. Демонстрантите носеха плакати с надписи "Боложан, остави ни на мира, иди си в къщи с Даниел Давид (министър на образованието), "Защитаваме румънското училище", "Разрушаването на системата на образованието в Румъния – държавна измяна" и др.


За понеделник, 8 септември, когато започва новата учебна година в страната, в Букурещ е планиран митинг-шествие с участието на 30 000 души. Повод за протестните действия станаха мерките, предприети от правителството на премиера Илие Боложан. Те предвиждат увеличаване на броя на часовете в задължителната норма на учителите, увеличаване на броя на учениците в клас, сливане на учебни заведения и намаляване на доходите на учителското съсловие.

Демографската криза в Гърция затваря стотици училища


По данни на Министерството на образованието стотици училища в цяла Гърция се затварят поради липсата на деца. Причината е в острия демографски проблем. В рамките на седем години учениците са намалели със 150 хиляди, предаде от Гърция кореспондентката ни Катя Пеева.

Демографският проблем засяга предимно началното образование, като особено драматично е положението по островите, но училища се затварят и в големите градове, съобщават експерти от образователното министерство.

Само в област Атика, където живее почти половината население на страната, тази година са затворени 77 училища. Общо за страната през настоящата година ще отворят по-малко 324 начални училища и 358 детски градини. Сред водещите причини за демографската криза са ниските доходи, липсата на перспективи и сигурност за младите семейства, както и жилищната криза, показва проучване.

Канадска компания придоби мини за сребро и други благородни метали в Босна


Канадската компания "Дънди Прешъс Металс" обяви, че успешно е завършила придобиването на мините близо до град Вареш в Централна Босна и Херцеговина, в които се добиват сребро и други благородни метали, съобщи ХИНА, цитирана от БТА. Това стана след като ДПМ закупи регистрираната във Великобритания компания "Адриатик Металс", която държеше концесията за експлоатация на мините във Вареш. Стойността на сделката не е разкрита, но се предполага, че канадската компания е платила за придобивката между 1млрд. и 1,25 милиарда щатски долара. ХИНА изтъква, че това е една от най-големите минни сделки на Балканите, а така също, че канадската минна компания има над 20 години опит на полуострова, като реализира проекти в областта на благородните метали в България и Сърбия.

Турция е на трето място в света по производство на домати


Министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмакли участва в беритбата на домати в квартал Аяш в Анкара. Той посочи, че миналата година в Турция са произведени 14,6 милиона тона домати като подчерта, че страната е на трето място в света по производство на този зеленчук и той е сред основните ѝ продукти за износ, съобщи специализираният земеделски сайт sinor.bg. "Като се има предвид средната стойност за 10 години, ние изнасяме приблизително 535 000 тона годишно", каза още Юмакли и уточни: "Консумацията на глава от населението също е висока, нашата нация обича доматите".

Съставила: Миглена Иванова
Снимки: ЕПА/БГНЕС, БТА, ekathimerini.com, miningweekly.com, Facebook/İbrahim Yumaklı

По публикацията работи: Иван Петров

Още от категорията

Парламентът задължи правителството да сформира Национален борд по водите

Народното събрание задължи правителството до 2 седмици да сформира Национален борд по водите, който да координира работата на различни институции за преодоляване на водната криза в страната и превенцията срещу проблеми с безводието в бъдеще.  По..

публикувано на 03.09.25 в 17:37

Закана за вот на недоверие, декларации в пленарната зала и протест навън

Есенната сесия на 51-ото Народно събрание беше открита с химните на Република България и на Европейския съюз, след което парламентарният председател Наталия Киселова призова депутатите да осъзнаят отговорността, която носят пред гражданите...

публикувано на 03.09.25 в 11:54
Ивайло Мирчев

“Да, България”, МЕЧ и АПС внасят вот на недоверие до дни

През следващите дни заедно с “Морал, единство, чест” и “Алианс за права и свободи” ще внесем вот на недоверие на тема “Противодействие на завладяната държава”, заяви пред журналисти съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев преди началото на..

публикувано на 03.09.25 в 09:55