Лятото в България предлага горещи емоции не само за туристите. Месеците юни и юли са свързани с много вълнения за младежите, които завършват средното си образование и следва да направят следващата житейска крачка – избор на университет и бъдеще. В последните години приемът в много от специалностите на българските висши училища се извършва по документи, но има и такива, за които се полагат кандидат-студентски изпити. Такива са направленията "медицина”, "дентална медицина” и "фармация” и пр., както и творческите профили в Музикалната и Художествената академии.
Най-старото ни висше училище по изкуствата предлага перспективни творчески специалности, които събуждат креативността и помагат на твореца да прилага на практика технологиите на бъдещето. От началото на юли кандидат-студентите изпълват ателиетата, за да кандидатстват с приемни изпити за бакалавърските програми на Художествената академия.
Сред утвърдените специалности, с които се гордее наследникът на Държавното рисувално училище на Царска България са живопис, графика, скулптура, реставрацията. индустриален дизайн, изкуствознание. Погледите на младите хора сега са насочени и към много съвременни специалности, като дигитална сценография и анимация, фотография, визуалната комуникация и дигитални изкуства.
Има и нови магистърски програми, с които Академията отговаря на обществените потребности – "дизайн за хора с увреждания", а също "интериор и екстериор на детската среда". След завършена бакалавърска степен студентите на Академията могат да изберат и специалност "арт терапия", една много полезна и търсена магистърска програма.
Още с появата си Академията не само затвърждава професионалния статут на българския художник, но и играе важна роля в културния живот на България. "Повече от един век изобразителното изкуство ограмотява обществото ни, то му дава възможност за възвишени изживявания, но също така издига имиджа на нашата държава пред света" – казва Свилена Матеева от Дирекция "Образование и международно сътрудничество" в Художествената академия:
"Академията се чувства част от света, тя е приемана много добре в световен мащаб, още повече, че това е първото българско висше училище, което разкрива и свой изследователски център не къде да е, а в Китай. Ние обявихме договарянето на такъв център още миналата година и тази учебна година предстои официално откриване. С такъв изследователски център даваме възможност на нашата партньорска академия с национален статут в Китай да разкрие подобен център и при нас. Колаборацията е интересна и многообещаваща.
Другото нещо, с което Академията може да се похвали е възможността да се провеждат творчески резиденции в чужбина – като се започне от ателието, което имаме в Париж, премине се през едно прекрасно творческо пространство в Тоскана (Италия), подобни творчески ателиета ползваме в Берлин и в Залцбург. Договорили сме и много интересно ателие в Сингапур с конкретна тематична насоченост. Тези ателиета дават възможност за пребиваване на студенти и преподавателски екипи в интересни градове с богата култура, коeто дообогатява образованието. На това се дължи и нашето самочувствие, че сме световна институция."
Атмосферата през цялата година е артистична и творческа, допълва Свилена Матеева. И това е така, защото дори в това натоварено с кандидат-студентски изпити време, непрекъснато се откриват изложби на завършващите студенти от различни специалности. Проекти на дипломанти могат да се видят в 14 галерии на територията на София, Банкя и Бургас, където Академията има свой филиал и прием в определени специалности. Общо 22 изложби, създадени с дипломни работи на 200 студенти от различни програми и специалности на НХА.
Изложбите на "Випуск 2025" не са просто поредица от експозиции, а мащабно културно събитие, което хвърля светлина върху търсенията и постиженията на новото поколение български художници. Инициативата води началото си от първите години на Държавното рисувално училище, а днес тя насърчава сътрудничеството между културните институции и академичните общности – напомнят преподавателите от Националната художествена академия. Сред тях е проф. Здравка Василева, преподавател в катедра "Живопис" и завеждащ Кариерния център към Академията.
"Хубавото, за което можем да се поздравим и похвалим тази година е, че привлякохме много нови пространства, в които нашите дипломирани студенти да направят своите нови изложби и да представят проектите си. За някои от тях това са дебютни изяви и са изключително важни за техния успешен творчески старт. Но чрез изложбите на дипломираните студенти се показва актуалното състояние на Националната художествена академия в нейното многообразие от специалности, магистърски програми, вижда се съвременен актуален подход във всяко едно направление.
Тези изложби държат нивото на висота, затова и ние продължаваме да ги организираме. Тази година местата са повече от миналата. Включват се културни институции и частни галерии, а експозициите се осъществяват и с подкрепата на Столичната община, Община Банкя, Община Бургас, на които благодарим като партньори."
Художествената академия е предпочитано място за квалификации и творческо общуване, затова и в момента се разглеждат кандидатури на чуждестранни студенти, които искат да се обучават у нас по линия на академичния обмен по програма "Еразъм".
"Като представител на специалност "живопис", мога да кажа, че всяка година при нас има поне по 4-5 чуждестранни студенти от Испания, Австрия, Чехия. След един семестър в Академията, обикновено студентите искат да удължат престоя си, но също така заявяват, че желаят да продължат и в магистърска програма на Националната художествена академия" – посочва в заключение проф. Здравка Василева.
Снимки: mu-sofia.bg, Светослав Томов, nha.bg, facebook.com/nha.bg, facebook.com/nhaburgas, chernomorie-bg.com
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на Красимир Мартинов 28:08- Гост в студиото – Анна-Мария Бунева от Чикаго: -за пътя от..
В четвъртък минималните температури ще са от 19 до 23°. В София ще е 21°. Преди обед значителна облачност ще има над източните райони с превалявания над Североизточна България. В останалата част от страната ще е слънчево. Следобед над планините ще..
Нужният чист месечен доход за издръжка на семейство от двама възрастни и дете до 14 г. е 2748 лв. (1331 евро) към края на второто тримесечие на 2025 г. От 1526 лв. (739 евро) месечен доход се нуждае един работещ, живеещ сам. Това сочат данните на..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на..
Три часа и 10 минути, с 31 песни, пред над 40 000 почитатели . Това са фактите от завръщането на Guns N’ Roses в София – на 21 юли, на националния стадион..