Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екофорум в Цариброд обсъди икономическите перспективи на граничния район

Снимка: ФАР

Актуални екопроблеми, свързани със земеделието и минното дело в Цариброд, Стара планина и цяла Сърбия, бяха обсъдени на форум в граничната сръбска община. В дискусията участваха проф. Ратко Ристич от Лесовъдния факултет в Белград, председателят на Движението на земеделците в Сърбия Александър Глишич, депутатът Борислав Антониевич и водният експерт инж. Райко Йончич, съобщи мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР.

"Разговаряхме, какво да направи Община Цариброд, за да запази преди всичко основните природни ресурси, а това са почвата, водата, биоразнообразието и здравето на хората. Ако това се постигне със Стара планина като хинтерланд и в сътрудничество с всички останали общини, опиращи в Стара планина, ще се създадат условия областта да получи фантастичен икономически импулс чрез производство на храни и интензивен туризъм, каза проф. Ристич.

Той подчерта, че най-лошото решение е областта да се превърне в територия за интензивен добив на полезни изкопаеми, защото така ще се стигне до замърсяване на водата, почвата и въздуха.

Редактор: Иво Иванов
Снимка: ФАР
По публикацията работи: Десислава Семковска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите ще са без промяна, очакват се валежи над Южна България

В четвъртък  минималните температури ще са от 15° до 22°, в София – 16°. През деня, от югозапад на изток-североизток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има кратки валежи с гръмотевици. Главно в Южна България валежите ще са интензивни,..

публикувано на 30.07.25 в 20:04

България днес - 30 юли 2025 г.

В "България днес" на 30 Юли слушайте: 01:50 – Актуално от България и сънародниците по света 14:01 – Учреди се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина 29:48 – "Изкуството да колекционираш време" – НХГ представя..

публикувано на 30.07.25 в 19:00

Напусна ни Константин Иванов - изтъкнат журналист международник

На 87-годишна възраст, на 28 юли т. г. е починал един от най-изтъкнатите журналисти международници в България – Константин Иванов . За тъжната вест съобщи на сайта си Съюзът на българските журналисти . " Константин Иванов имаше едно от най-ярките..

публикувано на 30.07.25 в 17:17