Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Румен Радев почете българските воини, загинали във Вуковар

Снимка: БТА

В рамките на официалното си посещение в Хърватия президентът Румен Радев отдаде почит пред паметта на български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война в битката срещу нацизма. Церемонията с военни почести се състоя на Българското военно гробище във Вуковар, където са погребани 1027 офицери, сержанти и войници от състава на Първа българска армия, съобщиха от пресцентъра на държавния глава.

Заедно с хърватските домакини държавният ни глава поднесе днес венец пред паметника, на който са изписани имената на загиналите българи. Тази година се отбелязват 80 години от участието на Първа българска армия в заключителния етап на Втората световна война.  

След церемонията на Българското военно гробище президентът положи венец и на Мемориала на загиналите в Отечествената война на Хърватия (1991-1995 г.), който е в непосредствена близост до българския паметник във Вуковар.

Радев изказа признателност на хърватската страна, че съхранява паметта и почитта към загиналите и се грижи за поддръжката на Българското военно гробище и мемориала.

По-рано пред българската общност в Загреб Румен Радев заяви, че сънародниците ни, живеещи в Хърватия, са активна част от съвременното хърватско общество, която с дейността си допринася за по-доброто име и доверие към страната ни. Българите в Хърватия са с признат статут на национално малцинство, а броят им е около 300 души.

"България и Хърватия имат вековни исторически и духовни връзки", каза държавният глава, след като поднесе венец пред паметника на патриарха на българската литература Иван Вазов в загребския парк "Бундек".

Редактори: Миглена Иванова и Иво Иванов

Снимка: БТА




По публикацията работи: Диана Цанкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 74

В брой 74 на предаването слушайте:   Клубът на българските жени и семейства в Хамбург празнува 20 години от своето създаване – разговор с основателката му Емилия Юкер Какво кара едно момче от Габрово да се натоварва с каузи, които..

публикувано на 27.11.25 в 12:00

В четвъртък – облачно и дъждовно

В четвъртък, 27 ноември, минималните температури ще са от 3 до 19°, на изток – до 15-19°, а в София – около 6°. През деня ще е облачно и дъждовно, като значителни валежи от дъжд ще има още през нощта в Западна, а през деня и в Централна Южна..

публикувано на 26.11.25 в 19:10

България днес - 26 ноември 2025 г.

В програмата на Радио България на 26 ноември слушайте: 01:38 – Актуално от България и сънародниците по света 12:48 – Даниела Сиракова, завеждащ консулската служба в Ню Йорк, за българската диаспора в САЩ и образователните ни..

публикувано на 26.11.25 в 19:00