Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високи пенсии, но и по-високи цени – българските пенсионери се чувстват все така бедни

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Започна изплащането на новите, по-високи пенсии, които влязоха в сила от началото на месеца. Повишението е извършено по т.нар. "швейцарско правило", според което пенсиите в България се актуализират спрямо инфлацията. Увеличението този път е с 8,6%. Очаква се средната пенсия до края на годината да се доближи до психологическата граница от 1000 лева (511.29 EUR)– тя ще бъде 975 лева и 18 стотинки (498.6 EUR). Ръст има и при минималната пенсия за осигурявалите се лица, която вече е 630 лева (322.11 EUR). Увеличава се и социалната пенсия за хората без трудов стаж, но с навършена пенсионна възраст – тя ще бъде в размер на 333 лева (170.26 EUR).

Но усещат ли възрастните хора реално увеличението на доходите си, или допълнителните средства, които получават, просто биват "изядени" от растящите цени? Направихме кратко допитване, за да разберем.

Лъчезар е бивш учител, пенсионер от близо две десетилетия. Не се чувства по-богат. Освен това се опасява какво ще се случи след Нова година, когато ще приемем еврото.

"На мен още не ми е изплатена новата пенсия. Те няма да оправят положението, защото редовите пенсионери са под прага на бедност, без изключение. С неприятен трепет очаквам влизането на еврото. Защото съм против смяната на валутата, иска ми се да е лев. А и не ми се иска целият народ да обслужва интересите на 300-400 човека. Целта е нашият резерв да влезе в Европейската банка, а се отпускат брюкселски пари и нашите управници да имат какво да крадат", минорна прогноза прави Лъчезар.

Анна пък е бивша работничка в производствено предприятие по времето на социализма, а след промените работи в частния сектор. И за нея най-големият проблем е битовият и по-точно – високите цени:

"Цените вървят нагоре, пенсиите минимално се повишават и няма абсолютно никакво съответствие. Тоест пенсионерите пак се чудят лекарство ли да купят, мляко ли да купят, дрешка ли да купят. Това е."

Емил е работил дълги години в една от най-елитните по времето на социализма фирми – "Техноимпекс", бил е и зад граница. И въпреки това получава под средната пенсия.

"Не сме стигнали чак дотам (до средната пенсия от 975 лв.). По-малко са, но са ми достатъчни. Увеличили са ми я с 60 лева, нормално. Стараят се ужким да има някакво равновесие между скока на цените и повишението на пенсиите, но като че ли не успяват. И това е защото цените ги диктуват търговците, а пенсиите ги диктува държавата. А търговците си гледат техния интерес, няма кой да ги контролира. Ясно е, че ще има някакъв дисбаланс, но нека видим! В момента, за съжаление, правителствата са "надправителствени" – те се крепят от сивия сектор. Той определя цените и политиката! Защото ако властта и политиците се откажат от него, няма кой да ги подкрепя", отбелязва Емил.

Ръстът на пенсиите през последните години е безспорен, но бива "изяждан" от скока на цените – категорична е Мика Зайкова, дългогодишен синдикалист, бивш депутат и председател на парламента, а днес самата тя пенсионер.

Мика Зайкова

"Това не е предимство на този или който и да е кабинет, това е решено със закон и то не от вчера. 8,6% повишение – дали са станали по-богати пенсионерите? Много съжалявам – с 8,6% са повишени пенсиите, като имате предвид, че 80% от пенсионерите получават пенсии под 1000 лева. Издръжката на живота в България за предходното тримесечие наближава 1500 лева. А когато към това добавим ежедневното поскъпване на стоките – най-вече храните от т.нар. "малка потребителска кошница" с 27 основни продукта, както и увеличението на цените на ток, вода и парно, става ясно, че пенсионерите не са станали нито по-малко бедни, нито по-богати."

Според Мика Зайкова, официалната статистика за цените в т.нар. "малка кошница" с основни храни е неадекватна, тъй като отчита цените на борсите и тържищата, а не тези за крайния потребител.

Тя дава и рецепта как да се реши все по-наболелият проблем с пенсионната система, при условие, че работещите стават все по-малко – да се премахне максималният осигурителен доход, т.е. хората, изкарващи много повече, да плащат пълни осигуровки, както и пенсиите да се изчисляват на база внесени осигуровки, а не заради дадени преференции по сектори. И в крайна сметка – пенсионерите ще имат нормален стандарт тогава, когато доходите им достигнат окончателно нивата за издръжка на живота – практика, вече наложена в останалите страни от ЕС.

Снимки: БГНЕС, Ани Петрова, БТА/Архив 

По публикацията работи: Марта Рос


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Седмица до окончателното решение за еврото – има ли въпросителни?

Точно седмица остава до окончателното решение за влизането на България в еврозоната – на 8 юли Европейският парламент следва да гласува дали страната ни ще стане 21-вата членка на еврозоната и ще приеме единната европейска валута от 1 януари 2026 г...

публикувано на 01.07.25 в 17:10

ЕК и ЕЦБ: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

Очаквано в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в т.ч. за инфлацията, предаде кореспондентката на БНР в..

публикувано на 04.06.25 в 14:47
Димитър Тотев

Да си фермер на инат – как Димитър от Турия оцелява със 120 кози напук на бюрокрацията

На фона на обезлюдените села в България и намаляващия брой животновъдни стопанства, един фермер от Подбалкана олицетворява упоритата борба за продължение на традиционния земеделски бит. През последното десетилетие броят на козите в България е намалял с..

публикувано на 30.05.25 в 10:05