Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последните 2,4 км от Коридор №8 в България трябва да са готови след 4 години

Снимка: БТА

Обявени са обществените поръчки за последните 2,4 км на жп линията от Гюешево до Северна Македония и за участъка София – Радомир. Стойността на търговете е над 279 млн. евро, а срокът за приключване - до 2029 г., съобщи Министерството на транспорта.

Националната компания "Железопътна инфраструктура" уточни, че обществената поръчка за новото жп трасе от Гюешево до границата със Северна Македония, което е единственият липсващ участък от железопътния Коридор №8, на българска територия включва проектиране и строителство на 2,4 км жп линия и реконструкция на жп гара Гюешево, която става гранична пътническа и товарна гара за Шенген.

Последните 420 м от трасето са обособени като отделна позиция в търга, защото тяхното изграждане ще започне след завършване на строителството на трансграничния тунел. Поръчката е за 55 млн. евро, а срокът за приключване - до края на 2028 г., с изключение на тунела от 420 метра.

Модернизацията на 17-километровия участък от Перник до Радомир включва изграждане на двойна жп линия за скорости от 160 км/ч., ремонт на гари по трасето и премахване на всички пресичания на едно ниво с автомобилното движение и пешеходците. Стойността  на модернизацията е 224 млн. евро със срок за завършване до средата на 2029 г.

Редактор: Иво Иванов

Снимка: БТА

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българските кандидат-студенти предпочитат обучението в Нидерландия

През академичната 2025/2026 г. Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания са сред най-търсените държави за висше образование от българските кандидат-студенти. Това съобщи Николай Христанов, мениджър "Висше образование" във фирмата-организатор..

публикувано на 01.10.25 в 09:33

В Силистра отбелязват 85 години от връщането на Южна Добруджа в пределите на България

С тържествена церемония на 1 октомври в Силистра ще отбележат 85-ата годишнина от връщането на Южна Добруджа в пределите на България, предаде БТА. Представители на местната и централната власт и граждани ще поднесат цветя пред..

публикувано на 01.10.25 в 06:00

България днес - 30 септември 2025 г.

В "България днес" на 30 септември слушайте: 0:37 - Актуални теми от деня 17:12 -   Политическа буря в чаша вода – думата имат анализаторите 35:16 –  Повече е търсенето, по-малко предлагането на работа у нас 49:21 – Православен..

публикувано на 30.09.25 в 19:00