Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обнародваха промените в Закона за движение по пътищата, влизат в сила след месец

Снимка: АПИ

Промените в Закона за движение по пътищата са обнародвани днешния брой на Държавен вестник и влизат в сила след месец. Така от 5 септември тол камерите ще подават данни към МВР за средна скорост, предаде бТВ. 

Превишилите скоростта ще получават електронен фиш. 


При превишаване на скоростта с над 40 км/ч извън населено място се предвижда глоба от 600 лв. и отнемане на книжката на водача за 2 месеца. Максималната скорост на магистралата остава 140 км/ч, на скоростен път максималната позволена скорост е 120 км/ч.

В населено място разрешената скорост ще е само до 50 км/ч.
В междуградски и междуселски пътища скоростта е както досега – 90 км/час. 

В населените места се въвеждат зони с ограничение на скоростта до 30 км/ч – в жилищни квартали, до училища и детски градини и до детски площадки.



Санкцията за преминаване на червен светофар и неспиране на пешеходна пътека вече е 150 лв. Автомобил няма да може да минава технически преглед, ако собственикът има неплатени глоби и фишове.

Електрическите тротинетки ще могат да се движат с до 25 км/ч и само в светлата част на деня – по велоалеите или в края на пътното платно, и с каска. 


Редактор: Миглена Иванова

Снимка: АПИ, БГНЕС, БНР-Видин

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Банско Опера Фест 2025 събира меломани под звездното небе

От 28 до 30 август на централния площад "Никола Вапцаров" в курортния планински град Банско ще се проведе 16-ото издание на Банско Опера Фест. Три вечери под открито небе, международни гости и амбициозна селекция от заглавия ще предложат на..

публикувано на 28.08.25 в 07:00

Стари рецепти връщат вкуса от миналото на фестивал в Пловдив

Фестивалът "Лято в Стария град" представя кулинарното наследство на Пловдив на 28 август в градинката зад Джумаята. Шеф-готвачът Росен Чакъров и неговата кулинарна лаборатория "Живодар" ще представят формата "Вкусът на миналото", предаде..

публикувано на 28.08.25 в 06:00

България днес - 27 август 2025 г.

В "България днес" на 27 август слушайте: 0:38 – Днес се навършват 130 години от първият организиран туризъм у нас 7:57 - Актуална информация от България 15:49 - Актуална информация от българите по света 26:34 - По стъпките на..

публикувано на 27.08.25 в 19:00