Наричат го "Каменното гнездо" на Балкана, заради красивите каменни къщи и дувари, притихнали в прегръдката на планината. В Иглика животът тече тихо и спокойно, далеч от суматохата на 21-ви век.
На едва 15-ина километра от град Габрово попадаме в едно запазено типично българско село от миналия век. Този каменен оазис, незасегнат от масовия туризъм, приютява едва няколко постоянни жители. Въпреки това, в Иглика се усеща леко оживление покрай виладжиите и наследниците на имоти, които се завръщат в търсене на убежище от градския шум и стреса. Името на селото се свързва с "първата дама на българското кино" Невена Коканова, която прекарва последните години от живота си именно тук, в една от каменните къщи на малкото незасегнато от хорската суета селце.
Старото име на Иглика до 1952 г. било Чумаците, а жителите му били изкусни майстори дюлгери, научаваме от Кирил Андреев, собственик на стара къща в селото:
Вижте краткия ни видеорепортаж от село Иглика:
Кирил Андреев, който е в проверителната комисия на читалището, ни показва и други експонати, свързани с паметта на голямата актриса:
"Това, което виждате, е личната библиотека на Невена Коканова, която беше дарена на читалището от нейната дъщеря. Миналата или по-миналата година, тя изкара 10 дена тук в труд, за да каталогизира и да опише всички книги в библиотеката. Те са подредени – историческа литература, руска литература и т.н.. Интересното е, че повечето книги са й подарявани с автографи и пожелания лично от авторите. Ние ревниво ги пазим, защото те са изключително ценни."
В началото на август поляните край Иглика засияха с багрите на близо 1000 български стари ръчно тъкани килими в рамките на първия по рода си Иглика Килим Фест, превръщайки селото в жив музей на българското наследство.
Вижте още:
Снимки и видео: Венета Николова
На фона на стръмните скали на Искърското дефиле, село Лютиброд се превръща в емблема на винения туризъм у нас. Известно най-вече с Ритлите – природен феномен, който маркира началото на Северозапада, това живописно кътче е дом на винени традиции и..
Храмът "Рождество Христово" е една от най-хубавите църкви в село Арбанаси, което се намира само на 5 км от Велико Търново. Това е и един от малкото запазени храмове от края на XVI и началото на XVII век в България. Разполага с четири помещения, в..
Платформите за резервация на хотели и на екскурзии в България отчитат висок интерес както към традиционните ни морски и спа курорти, така и към почивки в селски къщи за гости. В навечерието на активния летен сезон изборът на българите пада предимно..
На върха на Сахат тепе в Пловдив тези дни бе открит възстановеният по антични образци воден часовник – клепсидра. Единственият монтиран на открито у..