Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добродетели и религии" няма да се изучава през следващата учебна година

Снимка: БТА

Предметът “Добродетели и религии” няма да бъде въведен от следващата учебна година, съобщи от Пловдив образователният министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА.

По думите му, продължава работата по изготвянето на програмата за предмета и вероятно утре на първо четене ще бъдат разгледани необходимите промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Той обясни забавянето с факта, че докато учителите могат да бъдат подготвени бързо, изготвянето на учебниците отнема повече време.

Според Красимир Вълчев програмата няма да бъде одобрена преди да се постигне относително съгласие между всички заинтересовани страни. Тя ще бъде алтернативна и основна: ако броят на децата, желаещи да изучават конвенционалната програма "Православно християнство", е по-малък от шест, те ще бъдат включени в "Добродетели и религии".

Министърът беше категоричен, че нито едно дете няма да бъде задължавано да изучава религия, която то или родителите му не желаят. 


Вижте също:

Редактор: Диана Цанкова
Снимка: БТА

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Грозев

Христо Грозев е "Европейски журналист на годината" за разкрития срещу Русия

Българският разследващ журналист Христо Грозев беше удостоен с престижната награда  "Журналист на годината"  на европейския медиен фестивал  PRIX EUROPA , който се подкрепя от съюз от 24 европейски обществени медии. Грозев, който е директор на..

публикувано на 04.10.25 в 09:05

Момчилград омайва софиянци с родопски вкусове и фолклор

Източните Родопи оживяват в сърцето на София – с автентични вкусове, музика и занаятчийско майсторство. Жителите на столицата имат шанс да се потопят в атмосферата на Община Момчилград и нейното културно и природно богатство под мотото "Момчилград –..

публикувано на 04.10.25 в 08:35

Тържествен концерт и Фестивал на добруджанската тиква в село Стефаново

Фестивал на добруджанската тиква и празник на добричкото село Стефаново ще се проведат през почивните дни, съобщават от Община Добричка. За  събота е предвиден тържествен концерт с участието на местни формации, който ще завърши с хоро на..

публикувано на 04.10.25 в 08:10