Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е координирала мащабна международна акция срещу трафик на антики

Снимка: БТА

Над 3 хил. антики за над 100 млн. евро са иззети при международна акция. Операцията е координирана от София, съобщи гръцката полиция. 

Една от най-големите мрежи за контрабанда на антики е разбита с подкрепата на Европол и Евроджъст. Арестувани са 35 души. В разкриването на мрежата са участвали властите в Албания, Франция, Германия, Гърция, Италия и Великобритания.

Разследването тръгва след обиск в България през 2020 г., при който са иззети около 7 хил. гръко-римски антики с безценна стойност. Според 24chasa.bg това е колекцията на бизнесмена Васил Божков.

При операцията на 19 ноември са претърсени 131 адреса - 1 в Албания, 120 в България, 3 във Франция, 3 в Германия, 4 в Гърция. Групата е финансирала иманяри в България на Балканите и в Италия. Повечето от антиките нямат документи за произход или имат съмнителни документи.

Редактор: Иво Иванов

Снимка: БТА

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Себан-Бекаш: Толерантността е част от идентичността на българското общество

Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма, които нямат корени в нашето общество. Това заяви президентът Румен Радев на среща в София с Ан-Софи Себан-Бекаш, вицепрезидент за Европа на Американския..

публикувано на 21.11.25 в 18:00

Григор Димитров отново с номинация за престижна награда за спортсменство

Григор Димитров е номиниран за наградата "Стефан Едберг" за спортсменство през сезона в най-високото ниво на мъжкия тенис - АТР. Към победителите от последните три години в наградата "Стефан Едберг" за спортсменство – Григор Димитров (2024), Карлос..

публикувано на 21.11.25 в 17:43

Европейската прокуратура разследва измами със земеделски субсидии в България

В рамките на разследване, водено от Европейската прокуратура в София, Главна дирекция "Национална полиция" е извършила няколко претърсвания и изземвания през тази седмица по подозрение за измами с евросубсидии за земеделие, предаде БТА, позовавайки се на..

публикувано на 21.11.25 в 15:48