Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият филм за Ботев от 45 години насам гостува на Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

СнимкаХудожествено-документалният филм за Ботев "Ботев: От Голгота към свобода" гостува на Видин по повод годишнината на ПМГ "Екзарх Антим I". Филмът е с дължина 45 минути. В момента създателите му реализират национално турна в 35 училища в страната. Режисьор и продуцент на филма е 23-годишният Искрен Красимиров , потомък на ботевия четник Никола Минков от с. Долна Кремена, Врачанско. Искрен е роден в град Мездра, завършил е Арт Колеж по екранни изкуства в София и Нов Български Университет, специалност "Кино и ТВ". Развитието на сюжета във филма за Ботев е базирано на доста интересна идея- проследяването на събитията става по обратен път, тръгва се по стъпките на Ботевата чета от Балкана към Дунава: 

Снимка"Тази идея е на сценариста Красимир Стефанов, който е дългогодишен журналист от БНТ. Негова е и идеята да включим шестима ученици, чието присъствие доста освежава скучните понякога исторически факти"- каза за "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН младият режисьор. Изисква се голяма смелост, информираност и хъс, за да се направи филм за Ботев. Ето как успява да осъществи тази своя идея Искрен Красимиров:

"Много именити колеги и режисьори ми казваха да не се захващам с този проект, защото Ботев е прекалено голям залък за всяка уста. Дори един режисьор ми каза, че съм луд, на 22 години да тръгна да правя филм за Ботев! Но нещата се случиха с много четене на историята, много мислене и скромен бюджет."

Интересен е фактът, че през последните 45 години, никой не е правил филм, посветен на великия революционер и поет Христо Ботев.

"Последният филм за Ботев е правен преди 45 години. Имахме идеята член на Патриотичния съюз, който участва във възстановките, да играе ролята на Ботев, но той се уплаши да поеме тази отговорност . Тогава случайно намерихме Филип Филипов, боядисахме косите и брадата му и сами виждате поразителната прилика. Плановете ни са да направим филм за Любен Каравелов и Васил Левски , където също ще използваме Филип." 

СнимкаФилип Филипов е на 56 години, от Враца, по професия педагог, в момента- кариерен консултант в център за кариерно ориентиране, работил е и в колбасарски цех, като касапин и хигиенист: "И не ме е срам да го кажа! Имам четири деца, четири внука и внучка. Аз съм вярващ православен християнин." Първата си магистратура завършва в Националната спортна академия, специалност "Физическо възпитание и треньор по футбол", следва Духовната академия в Софийския университет- "Богословие" и трета магистратура "Психология и философия":

Снимка


"Понякога съм трън в очите на управляващите и измислените културтрегери. Направихме този филм, за да може децата ни да не си мислят, че Ботев и Левски са дясното крило на "Реал Мадрид" или централния нападател на "Барселона", или нещо друго... Опитваме се, докато гледат филма, децата да вземат прашинка от духа на великите българи!" Накрая той пожела на присъстващите ученици:

"Бъде българи, много големи българи!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделя у дома" с Юлия Караджова

Среща с Христо Георгиев от Благоевград – майстор на цървули. Спомен  за Зонка Николова, една от първите певици на Ансамбъл „Пирин”, която напусна земния си път  тази седмица. Александрина Пандурска и Теодора Войнова гостуват в предаването с полезна информация за съхраняване  на традицията и предаването  й от стари на млади, и за..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

"На отворен прозорец“ с Лалка Радкова

Сервизна информация. Неделна проповед на отец Светослав Кючуков. В петричкото село Долна Рибница отбелязват 117 години от убийството на Мануш войвода. Разговор със Снежана Манчева, секретар на читалище „Мануш Войвода 1958“. В село Соволяно, община Невестино ще правят Академия за истински мъже – разговор с Емил Младенов,..

публикувано на 02.02.25 в 04:00

"Събуди деня“ с Биляна Славчева

„Актуално“ Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка по проекта „Обитателите на кестеновите гори“ в петричкото село Коларово. Как местните хора се включват в инициативата и каква е полезността на съоръжението, което ще има и образователен характер за децата? Ще чуем кмета  Евгени Мицков. „Живей на чисто“..

публикувано на 02.02.25 в 04:00

„Студио спорт“ с Петрана Кимчева

Време за шампиони: Разговор с бореца от Дупница Кирил Милов, който спечели финала в категория до 97 кг на турнира по борба "Дан Колов - Никола Петров". За значимостта на успеха, предвид факта, че претърпя операция преди месец. Ветераните в спорта: „Да се състезаваш със себе си“ - разговор с Валентин Митрев от Сандански участник  в..

публикувано на 01.02.25 в 08:05

"Ефир за приятели" с Петрана Кимчева

Любопитни и исторически факти свързани с днешния ден. За символиката на старите славянски имена на месеците от годината – разговор по темата  с доц. д-р Петко Христов от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Как една зимна приказка на фотографа Красимир Петров му донесе  първо място във фотоконкурс на..

публикувано на 31.01.25 в 11:33

"Сюжети от деня" с Иван Лазов

След инцидента в Балтийско море какви са коментарите за участието на българския кораб? Доколко ясно ли е на този етап мястото на страната ни на световната политическа карта след смяната на властта в САЩ? Капитан първи ранг Васил Данов от Атлантическия съвет. В България и в Сърбия няма „шопска нация“ – мнението на проф. Ана Кочева от..

публикувано на 31.01.25 в 08:30

"Събития и личности" с Давид Калпачки

За фискалната политика на новото правителство и еврозоната. За коалиционните споразумения и работата на парламента в условията на политическо противопоставяне. За действията на опозицията. Разговори с Димитър Найденов от ПП-ДБ и Кристиян Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Актуалните политически събития от седмицата ще..

публикувано на 31.01.25 в 04:00