Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славка Николова: "Децата от училище "Васил Левски" в Аликанте знаят кой е Дякона"

Славка Николова: "Хората се страхуват от свободата, защото са били лишени от нея прекалено дълго."
Снимка: facebook.com
141 години след смъртта на Васил Левски, когото нацията определи като най-великия българин, в "Другата истина" си задаваме въпроса познат ли е той за децата в българските училища по света, които носят името на Апостола на свободата. Те са няколко в Европа и едно в САЩ.

В предаването днес представяме едно от тях- българското неделно училище "В. Левски" в град Аликанте- Испания. За него говори една от основателките му, Славка Николова, която е от Мездра.

"Съветът ни е предоставил помещения в един Център за деца и възрастни хора. В началото, когато открихме училището, бяхме в друг квартал, където църквата ни беше отпуснала помещение, което още продължаваме да ползваме. Имаме достатъчно деца, желаещите са много. Българите в Аликанте са доволни от училището. Създадохме го през 2008 година. Викнахме си дори български поп да го освети. Що се отнася до това, дали българчетата в Аликанте знаят кой е Васил Левски, то тези, които ходят на училище- знаят. За другите обаче има вероятност да забравят историята ни или да не я научат. Стараем се винаги да правим по нещо за Васил Левски. Дори в българския магазин в града имаме един много голям негов плакат."

И още теми от "Другата истина " днес:

След тежката катастрофа при Добри дол в края на миналата седмица, когато след сблъсък на бус, превозващ гастърбайтери за Германия на място починаха петима, а други четирима все още са с опасност за живота в ломската болница и във ВМА, се опитваме да покажем някои от проблемите, свързани с транспорта на тези, които са избрали да работят  в чужбина. За това разказва Петър Иванов от Видин, който заедно с близки от 13 години развива бизнес в Италия. Всичко вървяло добре до онзи неприятен ден преди седмица, когато наводненията в Рим го накарали да зареже буса, в който била натоварена стоката и по възможно най-бързия начин да се върне в България, въпреки, че и в Рим имал квартира.

"Дъждът валеше денонощно в продължение на 10 дни. Появи се и много силен вятър, който събори много дървета. Пътищата бяха блокирани, включително и околовръстният път на Рим. На много места се бяха появили свлачища. Върнахме се в България през Южна Италия и Гърция, защото в другата посока всички пътища бяха блокирани. Нивото на река Тибър за кратко време се вдигна с повече от 10 метра, излезе от коритото си и наводни по-ниските части на града. В района, където се намира квартирата ни, много от къщите бяха наводнени. Първите им етажи бяха залети с 20 см вода. И  италианците също бяха силно притеснени- подобно природно бедствие не беше се случвало там от 20 години. Въпреки това, без много да чакат помощ, веднага започнаха да поправят щетите от бурята, като успоредно се почистваше и задръстената канализация. Служители на Пожарната също се включиха в изпомпването на водата и изграждането на диги от торби с пясък в най-засегнатите части от града. Всичко се вършеше на момента, за разлика от ситуацията във Видин например. Ние тук все сме изненадани посред зима, че е паднал сняг. И това е от години наред. Пътувам много и минавам през различни страни като Хърватия и Словения, които са все държави, в които пада много сняг. Магистралите им обаче са винаги чисти и сухи. Отстрани може да има и половин метър сняг, но ти си пътуваш спокоен, защото там всичко се върши навреме. За разлика от България, където първо трябва да завали снегът, колите да отъпчат хубаво пътищата и чак тогава започват да чистят. Хората са го казали: "След дъжд- качулка".

Според Петър, ако пътищата ни бяха сухи и опесъчени, нямаше да има и такива катастрофи, като тази при Добри дол, където загинаха хора, тръгнали да търсят работа в Германия.

"Дори румънците, които на времето бяха много по-зле от нас, сега са с първокласни пътища. Мои приятели наскоро се прибраха през Румъния и разказват, че машините, които чистят пътищата им, не спират денонощно", обобщи Петър Иванов.  

Целите интервюта и подробностите от темите в предаването - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ефир за приятели" с Ваня Бахчиванова

Книга като на филм: За историята на „Диада“ разказва авторът на книгата и режисьор на филма Яна Титова. Радиопазар. Час за поздрави. Как да достигнем до търсеното душевно спокойствие и вътрешен мир? Отговорите от Джорджия Николова, водещ практики по себепознание и самоусъвършенстване. 

публикувано на 09.01.25 в 18:31

"Сюжети от деня" с Бойка Браткова

Нови избори или ново правителство – перспективата ще очертае политологът, д-р Елица Димова, от Института по философия и социология към БАН. Шенген, еврозоната, еврото – настоящата икономическа ситуация ще коментира професорът по макроикономика, Ганчо Ганчев. Геополитиката на Балканите -  да очакваме ли неочакваното ще попитаме..

публикувано на 09.01.25 в 08:30

„Приемна в ефир“ с Райна Ванчева

Тенденции и предизвикателства в противодействието трафика на хора. Темата ще коментираме с Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора, с Моника Николова, изпълнителен директор на фондация А21 България, с Анна Николова, управител на фондация „SOS – семейства в риск“ и на приюти за временно настаняване на жертви..

публикувано на 09.01.25 в 08:15

"Събуди деня" с Мария Благоева

Четири месеца жители на три общини чакат решение от държавни институции: Ще бъде ли разширен пътят Гоце Делчев-Доспат? Разговор с Рахим Арнаудов от сдружение „Неврокоп“. Преводачите и изкуственият интелект. Нови тенденции за развитие и съвместни сътрудничества. Гост в студиото доц.д-р Иванка Сакарева, ръководител на Катедрата по..

публикувано на 09.01.25 в 06:00

"Сюжети от деня" с Биляна Славчева

„Потребителска кошница“ Нова година – нови цени на храните! С колко и защо поскъпнаха основните хранителни продукти в началото на 2025 г.? Ще чуем пазарния анализ на Владимир Иванов, председател на ДКСБТ. Колко по-скъпо ни излизат основните хранителни продукти в Благоевград в началото на новата година? Репортерска проверка...

публикувано на 08.01.25 в 08:30

„Аз, буки, веди“ с Елизабет Александрова

ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград вече е със статут на изследователско висше училище след решение на МС. Разговор с доц. д-р Петрана Стойкова, зам.-ректор  по научноизследователската дейност и докторантско развитие. Бизнес идеи разработват ученици от ПГИ „Иван Илиев“ Благоевград. С какви иновации са свързани проектите? Разговор с учениците..

публикувано на 08.01.25 в 08:20

"Събуди деня" с Давид Калпачки

Политически преговори в застой – анализ на Христина Тодорова от Маркет Линкс. Представяне на книгата "Диада" от Яна Титова – събитие в Регионална библиотека "Димитър Талев". Интервю с проф. Валентин Василев от Фондация за развитие на емоционалната интелигентност, по чиято покана е. Конкурсът "Думи на годината 2025" – разговор с..

публикувано на 08.01.25 в 04:00