С този пътепис ще ви „разходя“ в три много китни и красиви разложки села – Горно и Долно Драглище и село Баня.
Щастлива бях да гостувам на Дешка Кротева и семейството й, която е царица на селския туризъм. За пореден път се убедих колко истинска и сърцата е тази жена! Широка е душата й, сърцето -богато! Вече 12-13 години посреща гости от цял свят и няма някой, който да не е възхитен от гостуването при нея. Там всеки може да опита истинска био храна, разказа ми как предната вечер гости от Япония останали изумени как малините в двора след 1 час стават сладко, което опитват, италиански туристи пък миналата пролет посадили домати в градината със зеленчуци, която отглеждат със съпруга й Владо, и после опитали от своята продукция.
Лалка Радкова с домакините Дешка и Владо
Няма да забравят радостта на туристка, която си откъснала малка краставичка от корена. Гостуващият в къщата може да тъче на истински стан, а направеното остава спомен. Американец наскоро направил на стана българския трикольор, който взел със себе си.
Специалитетът на семейството е нафпавок, който се приготвя само и единствено в Горно Драглище. Прави се от кълцано месо със специални подправки, а наскоро го опитаха и евродепутатите в Брюксел.
А легендарната й „ялова баница“ иска виждане и опитване, не описване...
Истински пазител на традициите и българщината е Дешка! Жена, от която блика положителна енергия и доброта. В малкото време докато бяхме при нея направи така наречената шупла, която опитахме за първи път- нещо като по-плътна палачинка от царевично тесто с домашно масло. За вкуса се досещате! (чуйте звуковия файл)
Всичко, което прави Дешка е направено с любов, която предава на всеки, прекрачил прага на дома и. И както казва тя: „Всеки, който прекрачи прага на къщата ми, вече е най-близкия ми човек!“
Следващата ни спирка - облагороденият извор „БлагАта вода“, който бе открит в края на село Баня съвсем скоро. Селото, в което спа хотелите никнат като гъби. А за благАта вода, която е около 57 градуса се носят легенди – затваря рани, лекува стомашно-чревни болежки. Заварих възрастен човек, потопил ръката си в малка кофичка, защото преди месец порязал два от пръстите на ръката със циркуляр. Човекът ми разказа, как усеща водата, която премахва некротичната тъкан от раната и я затваря
Завърших командировката си с гостуване на симпатично семейство, което от 6 години живее в село Долно Драглище. Шотландецът Алекс и англичанката Луиза, превърнали стара паянтова къща в истинска приказка, дали са живот на всеки детайл от предишната къща. (в звуковия файл можете да чуете разговора на Лалка Радкова с Алекс и Луиза)
По професия Алекс е инженер, по душа и сърце – майстор-ковач. По един невероятен начин в къщата им съжителстват метал и дърво. Колко душа и мисъл, колко красота има в желязото, от което е направил и семейната спалня, и пейката отвън, и парапетите, и цветята във вазата, и свещника....всичко направено с любов и сърце...
Алекс знае и малко от колоритния разложки диалект, вече може да прави българско вино и домашна сливова ракия и твърди, че нашата е по-хубава от шотландската.
Толкова различни хора срещнах, които ми предадоха частица от своята положителна енергия. Избрали Родината ни пазители на българските традиции, за да се потопят в тях, да ги изживеят, и да ми кажат: “Обичаме България, да я пазим всички, да я обичаме, защото е красива, защото само тук виждаме слънцето всеки ден между две планини – Пирин и Рила!“
Във втория ден на събитието „Бойкот на магазините“ се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..