В 1913 година след Междусъюзническата война Ловча остава на територията на Гърция, на 100 метра от границата.
В 1918 година селото има 250 къщи и над 1700 души. След промените настъпили от 1926-1927г. (спогодбата Моллов - Кафандарис) част от жителите на Ловча се изселват на 1-2 километра навътре в пределите на България и основават новото село, а част се заселват в Неврокопско и Плевенско.
1/3 от Ловчанското поле остава на територията на България и 2/3 в пределите на днешна Гърция.
В селото днес живят около 50 човека, повечето от тях са възрастни. Животът ми на младини не е бил лек – работили са много, но не се оплакват – разказват историите си с усмивка. В селото е спокойно. В планината Славянка расте един от най-прочутите билки Алиботушки чай (Sideritis scardica), познат още като Мурсалски, наред с много други защитени видове растения и животни.
За да стигнете до селото ще минете през прекрасното дефиле на река Места. Пътят живописно вие покрай други селца от местенското поречие, след това навлиза в един прекрасен пейзаж, който очарова с гледки. Ще намерите и места за пикник, а в селата наоколо, като Тешово например, ще намерите и къщи за гости за да пренощувате. Но и да замръкнете в самото село Нова Ловча, няма да останете без покрив, хората са наистина много благоприятно настроени към ближния, аз останах с такова впечатление и с малко тъга, че такива хора остават там – в началото или краят на България.
"Тук съм родена, тук съм израснала, тук съм се омъжила..." - разказва баба Стефка Мурджева. "Оживено беше едно време. Аз работех 23 години готвачка на училището. 100 деца съм хранела, пансион, весело, песни...Дойде тая демокрация - затвориха училището. Цех имаше - и него махнаха. Къде да идат тия млади да учат, да работят?! Искат, не щат, в градовете отидоха...Ето сега е презно..." - продължава разказа си баба Стефка.
"Едно време дядо ми не искаше да влиза в ТКЗС-то, с бой е влезнал. Аз бях на 8 години когато взимаха кравите, овцете, как сме ревали...Дядо казваше "Деца, чуйте, с бой ги взимат, без бой после ще ги дават, но никой няма да иска да ги вземе..." И така стана!" - разказва Стефка Мурджева.
Цялото интервю на Силвия Домозетска със Стефка Мурджева можете да чуете в звуковия файл.
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените статуи вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..