Древен и модерен – това е девизът на днешен Благоевград. Благоевград, който заедно с цялата Пиринска Македония празнува своята свобода именно днес. Свобода, за която са се борили стотици наши предци, свобода, която са жадували и която са ни подарили. Какво обаче правим ние с този, може би най-скъп дар?
До толкова сме обгърнати от различни мисли и проблеми, че свободата ни остава в периферията, сякаш не я осъзнаваме. Но причината не е изцяло в обществото и в нас, тя е комплексна. Говорейки за Благоевград, спомнете си кога за последно той се прочу с нещо положително и позитивно. Само за последните месеци видяхме толкова много доказателства за това, че и най-добрите идеи могат да бъдат опорочени от некадърни изпълнители, които не са свободни, а напротив, ограничени от липсата на мотивация и добродетели. Падна цялата облицовка на МОЛ, от не особено силен вятър, за радост без жертви. Строи се недомислена велоалея, която на места буквално влиза в гаражите на хората. Прави се мащабен ремонт на центъра, за който никой не попита гражданите дали го искат и дали одобряват визията му, как да изглежда. Достъпът до информация в различните администрации и институции тук е по-невъзможен дори от достъпа до федералния резерв. Зад всичко това, стои онова с идеите, които са добри, но реализацията им е на плачевно ниво.
Каква свобода да усещат и да жадуват хората след като стана ясно колко са високи заплатите в региона, а единствената възможна професионална реализация за младите е барман, сервитьор или крупие в казино, където другите работещи бедни харчат и малкото си пари, с надежда за още, а не с мисъл за свобода.
Днес протоколът ще поднесе цветя, ще запази минута мълчание и ще каже че сме свободни, а утре отново ще се потопи в блатото, в което на повърхността всичко изглежда много добре, а под нея са далаверите, корупцията, измамите и обвързаността със сивия бизнес и многоточие…………
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..