Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Кумчо Вълчо се бои от Червената шапчица ...или какво още твърдят бабините деветини

Историята не знае и няма точни сведения откога датира философията на „бабините деветини“. Това е факт, вероятно оспорим, но важното е, че много от тези запазени във фолклорната памет бабини приказки са поставили началото на художествените устни текстове, които в миналото са имали силата на библейски мъдрости. И така се е започнало с къси  бабини „наредби“ - кога и какво да се прави. 
Защо Вълчо се бои от Червената шапчица?! Това е една поучителна приказка, която всеки знае. Но, тази приказка не се е появила просто „ей така“  под перото на Шарл Перо. Тази история има дълбоки корени с появата на „бабините деветини“.
В гоцеделчевското село Баничан има народно „указание“ в което се казва, че през вълчите зимни дни не се преде и плете и така глутницата не напада стадото. А към тази мъдрост се добавя и съвет гласящ:
„Връзват се ножиците с червен конец да им се затворят устите на вълците“.
Ето така червеният конец става символ за предпазване от „лошите сили“ и дори от вълците и ...така до появата на Червената шапчица.
Дали днес в „бабините деветини“  има доза истина или просто са „празни приказки“ е въпрос на гледна точка.
И все пак похвално е , че читалището в гоцеделчевското село Баничан е изготвило наръчник с „бабините деветени“ в плетенето на традиционните цветни вълнени чорапи. Вярвате ли или не, но ако искате да сте добра плетачка тогава :
 „...пуснете дъждовник през пръстите на плетачката, та да плете с лекота шарени чорапи“ и още разказва Румяна Джибова, секретар на читалище „Изгрев“ в село Баничан. (Чуйте звуковия файл...) 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37