Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 70-килограмова тиква гигант се роди в Разлог


Въпреки, своите почти 80-години, баба Лиляна от Разлог, не спира да обработва своята градина и да отглежда земеделска продукция за себе си и семейството. Разказва, че тази година трудът й е възнаграден, защото е отгледала няколко огромни тикви, като едната от тях е над 70 килограма.

 „Тази година имаше много тикви и дори по-големи, но като не мога да ги нося, ги дадох на сватята да храни стоката“-споделя баба Лиляна. По думите й, „в разложкото поле се отглежда всичко, защото има много вода, водата иде от Пирин, чиста вода, хубава вода, стига да си мокает да вадиш и поливаш, всичко се ражда“.

„От тази тиква стават и много вкусни тиквеници“ - коментира още баба Лиляна и признава, че отглежда и друга земеделска продукция, като прочутия боб, който тя продава, за да си подпомогне пенсията.

  „Всичко става с много труд и с много любов към земята, когато човек се труди, не мисли за глупости, а когато нещо произведеш сам, радваш се“ - споделя още, почти 80-годишната трудолюбива жителка на Разлог, която се надява и догодина да добие толкова хубава продукция.

  Подробностите можете да чуете в звуковия файл в разговора на Лина Пъргова с баба Лиляна





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс за ученици „Самоков – думи, които оставят следа“

Регионалният съвет за развитие – Самоков обяви конкурс по повод 1 ноември – Деня на народните будители. В конкурса могат да участват ученици на възраст от 13 до 18 години. Задачата е да бъдат издире ни цитати, мисли и откъси, посветени на Самоков. Най-добрите предложения ще бъдат изписани върху пейки в Самоков и Боровец. Жури ще оцени..

публикувано на 09.10.25 в 16:38

20 години Дневен център „Светлина“ - Благоевград

По данни на СЗО повече от един милиард хора по света са с увреждания. И макар да имат някакъв дефицит, те са хора като всички нас - мечтаят, обичат, харесват или не харесват, творят. А изкуството е начинът, по който хората с увреждания най-лесно могат да се впишат в обществото, каза в студиото на Радио Благоевград Вера Павлова, ръководител на..

публикувано на 09.10.25 в 16:31

Български журналисти посетиха Южна Корея по повод 10 години партньорство между двете асоциации

Българската журналистика е единственият европейски партньор на Асоциацията на корейските журналисти – сътрудничество, което вече десет години изгражда мостове между култури, професионални стандарти и приятелства. По повод юбилея делегация на Съюза на българските журналисти, водена от председателя Снежана Тодорова, посети Южна Корея. За смисъла на..

публикувано на 09.10.25 в 11:12

Тютюнопроизводителите ще получат държавна помощ de minimis заради сушата

От 20 октомври до 10 ноември тази година се открива прием на заявления за кандидатстване по държавната помощ de minimis за подпомагане на земеделски стопани, произвеждащи оранжерийна продукция (като домати, краставици, пипер, ягоди и малини), както и на производителите на картофи, тютюн, култивирани гъби и маслодайна роза. Това реши на свое..

публикувано на 09.10.25 в 10:38

Национална кампания срещу създаването на мегаферми за селскостопански животни

На 2 октомври, когато отбелязахме Световния ден на селскостопанските животни, сдружение КАЖИ  (Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията) стартира национална кампания срещу разрастването на една от най-големите птицеферми в страната, намираща се във великотърновското село Дебелец. Инвестиционният проект предвижда капацитетът на комплекса да..

публикувано на 09.10.25 в 09:57

Биоградинки прави планинар в детските градини в Благоевград

Вече 3 детски градини от общо 13 имат своята биоградинка в Благоевград. „Целта е освен малчуганите да се докоснат до градинарството, да се засили връзката детска градина - деца – родители“, обясни планинският водач Маргарита Ангелова. Идеята е създадена от директорката на ДГ 10 "Мак" Галина Арабаджиева, където ходи дъщеря и Йоана. Маргарита има..

публикувано на 08.10.25 в 18:20
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Предлагаме повишаване на корпоративния данък и по-голямо данъчно облекчение за родителите

В Международния ден за достоен труд Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) обяви идеи за данъчни реформи, сред които въвеждане на необлагаем минимум на доходите на физическите лица, повишаване на корпоративния данък, значително повишаване на размера на данъчните облекчения за работещи семейства с деца.  В ефира на Радио Благоевград..

публикувано на 08.10.25 в 11:51