Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато във вените тече каракачанска кръв или кратката история на фамилното име Какаглипеи

Екатерина Чолакова е млада, напориста и силна жена. Майка на три деца, която е бъдещ агроном и председател на Сдружението на картофопроизводителите в град Самоков. 
Мечтата й е да обедини  земеделските производители в района и заедно да отстояват своите искания и права. 
А как Екатерина е толкова целенасочена и смела?!
Отговорът донякъде се крие в историята на нейното бащино фамилно име – Кучиева. 
Екатерина с гордост споделя, че е наполовина каракачанка и във вените си носи  енергията на този етнос. И така постепенно се разплита историята на фамилното име – Кучиеви, което е свързано с прапрадядо каракачанин,  увиван в материя наричана „кочина“. А заради това, по-късно, нейните родственици са преименувани на „Кучиеви“.  Все пак истинското каракачанско бащино фамилно име на Екатерина е Какаглипеи
Тя от малка знае, че сърцето й принадлежи на този забележителен етнос, който винаги и бил в планинските райони – Стара планина и Рила. А основният поминък на каракачаните е овцевъдството - стадото каракачански овце, пазено от каракачанското куче. 
Хората от тази общност са наричани последните номади, а в превод от турски език „кара“ – черен и „качан“ – беглец или „черните бегълци“, най-вероятно е заради тъмния цвят на носиите, които въпреки това са много колоритни. 
Днес каракачани има и в Дупнишко и Самоковско. Сред тях е и Екатерина, която с умиление разказва за своята автентична носия, ушита от баба й по бащина линия. 
Екатерина даде и описанието на каракачанските носии.
В мъжката носия елекът е чамандан, ризата – кампсо, поясът – зонар, а в женската носия кърпата с накити се нарича лимодет, престилката – подгя, забрадката - бона, ръкавите - маника, чорапите – патуни. 
И още от интервюто на Агнес Манова с Екатерина Чолакова, излъчено в рубриката „Код:Фамилно име“ (Чуйте звуковия файл...)



Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Празник на буквите с Дивата азбука

Любознателните малчугани от 1 г клас на 8 СУ „Арсени Костенцев“ вече имат богати познания за буквите, но и за дивата природата.  Още в началото на учебната година първокласниците обещават на своя начален учител Гергана Баркова, че искат и ще бъдат природни изследователи. В студиото на Радио Благоевград Коци, Ники, Лени и Ангел разказаха какво са..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

100 години читалищна дейност в село Огняново

С поредица от събития жителите и гостите на гърменското село Огняново ще отбележат 100 години от създаването на Народно читалище „Асен Златаров-1924“. Началото на честванията ще бъде даден през месец юли с „Първи фестивал на самодейните състави“. „С кмета на селото Иван Ижбехов решихме да организираме този двудневен фолклорен фестивал, който ще..

публикувано на 23.05.24 в 14:44

НМД търси защитниците на децата в следващото Народно събрание и в Европарламента

Национална мрежа за децата отново стартира кампания “Гласувам за децата!”, с която търси следващите политици, готови да се присъединят към неформалното обединение “Парламентарната група за децата“. Кандидатите за народни представители за 50-то Народно събрание и тези за Европейския парламент вече могат да се запознаят с Декларациите от сайта на НМД...

публикувано на 23.05.24 в 12:44

Езиковата дигитална платформа БЕРОН помага да знаем и пазим родния български език

В Интернет вече е  БЕРОН - езиковата платформа, информационен ресурс за задължителните книжовни норми за правопис, правоговор и граматика на българския книжовен език. „ БЕРОН е дигитализиран вариант на официалния правописен речник, но включва много повече информация в четири направления – правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране...

публикувано на 23.05.24 в 11:24

Темата за донорството е важна и трябва да присъства в дневния ред на обществото

Темата за донорството е изключително важна и тя трябва да присъства в дневния ред на обществото. Това е и една от нашите цели – да даваме гласност чрез спортни събития, информационни кампании и срещи очи в очи. По този начин ще привлечем вниманието на хората към темата. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Иванка Динева, изпълнителен директор на..

публикувано на 22.05.24 в 11:24

Работата със специалните деца е благословия

Петър Астинов, учител на деца със специални образователни потребности в Център за специална и образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ – Благоевград, стана носител на приза „Учител на годината“. Наградата е от Синдиката на българските учители и е в направление „Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, училищни психолози и..

публикувано на 20.05.24 в 15:07

Все повече дами искат да усвоят тънкостите на пчеларската професия

27 са курсистите, които тази година усвояват тънкостите на пчеларската професия, в първия и единствен засега у нас, Пчеларски университет. Тазгодишният цикъл на обучение започна в началото на годината и приключи миналата събота. За да се стимулират начинаещите пчелари се предлагат и стипендии, те са общо 10 за този сезон, има и 5 награди за..

публикувано на 20.05.24 в 13:21