Редица проучвания показват, че при 80-90 процента от хората има недостиг на този витамин.
В здравния час на предаването „Днес“ д-р Иван Вецев, експерт „Достъп до лечение“ в пациентската организация заяви, че в съвременното общество дефицитът на витамин Д е ясно изразен. „Причините за това основно са заседналия начин на живот, който водим, все по-честото ни пребиваване в офиси, и все по-малко разходки сред природата“ - каза д-р Вецев и допълни, че дневната доза витамин Д се получава при 20-30 минути слънчево излагане на ултравиолетови лъчи. Специалистът коментира още, че 90 процента от населението ни има този дефицит без да подозира, защото самата липса няма ясно изразени клинични симптоми. По често те са свързани с честа умора, изнервеност, нервно-психични разстройства, депресия, косопад, чупливи нокти, болки в ставите и мускулите.
Стана ясно, че дефицитът на витамин Д може да доведе до развитие на различни заболявания, включително отключването на автоимунни такива. Витамин Д е изключително важен и за хората с множествена склероза.
В Световния ден на витамин Д НПО и Фондация „МС-Общество-България“ стартират информационна кампания. Две лаборатории в столицата ще предоставят по-евтини пакети на хора с МС./Публикувани на на сайта на НПО./ Всеки български гражданин може да изследва нивата на витамин Д в клинична лаборатория в града, в който живее.
Д-р Иван Вецев можете да чуете в звуковия файл
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..