Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите в САЩ – какво ще покаже проверката за управлението на президента Тръмп?


В САЩ днес се провеждат междинни избори, смятани за тест за управлението на президента Доналд Тръмп. Залогът е коя от двете големи партии ще контролира законодателния орган, който в момента е под контрола на републиканците. Ще бъдат избрани 35 от 100 сенатори, всичките 435 членове на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, 39 държавни и териториални управители, както и 6 073 държавни законодатели, съдии и членове на училищните окръжни съвети. Пет милиарда долара са похарчени за тези избори от кандидатите, партиите и групите, които ги подкрепят. 

В 5 часа местно време (12 часа българско) отвориха избирателни секции във Върмонт.

В Ню Йорк гласуването започна един час по-късно и ще приключи със закриването на избирателните секции в Хаваи в 18 часа местно време (6 часа сутринта в България на 7 ноември). Изборите се наричат междинни, тъй като те се провеждат две години след последните президентски избори и две години преди следващите през 2020 г. и всъщност те са референдум за политиката на републиканската администрация на президента Доналд Тръмп. 

В студиото на Радио Благоевград днес гостува американският журналист Ед Кемик, който коментира политическата обстановка в САЩ пред Елеонора Тахова така:

В студиото - водещата Елеонора Тахова с Мат Хагенгрубер - Аташе по културните и образователните въпроси към Посолството на САЩ и журналистът Ед Кемик-  Защо са важни тези избори за aмериканците и как резултатите ще се отразят на световната политика и конкретно на Европа?

Важни са за американците, защото това са първите избори след избирането на президента Тръмп. Очевидно това е един вид референдум за работата му през първите две години, откакто е встъпил в длъжност. Също така резултатите от тези избори ще определят какъв процент от хората не одобряват работата на администрацията на Тръмп. Резултатите ще дадат отговор как хората оценяват работата му през тези две години. А ако демократите оглавят парламентарните комисии, могат да започнат разследвания по подозренията за съглашателство между предизборния екип на Тръмп и Русия на президентските избори през 2016 г. И победата, и загубата ще доведат до много интересно развитие на политическата обстановка в Америка. Що се отнася до Европа, ако демократите спечелят мнозинството от гласове, ще имат по-голямо влияние върху въпросите за външната политика. Все още обаче основна роля по външните въпроси играе президентът.

-  Какви са Вашите очаквания за резултатите от изборите?

Колебая се и не мога да дам конкретен отговор, защото ситуацията е много непредсказуема. През 2016-а никой не очакваше Тръмп да спечели, но се случи. И все пак сега е по-различно, защото има изключително много участници в изборите и социологическите проучвания за отделните райони са много по-точни, отколкото когато в надпреварата са включени по-малък брой участници. Според това, което съм чел до момента, демократите ще вземат властта с малка разлика в Конгреса, но републиканците ще останат начело на Сената. Така че управлението ще е разделено между двете партии в следващите две години.

-  Много от предложените за гласуване инициативи са резултат от граждански петиции. Кои от тях можем да откроим като по-основни?

Един от основните въпроси и за двете партии е темата за имигрантите, очевидно, поради различни причини. Също така и за здравеопазването. Мисля, че демократите наблягат много хитро върху тази тема, защото две или три десетилетия въпросът със здравеопазването е голяма бъркотия в Америка. Така или иначе на всички е ясно, че Obamacare няма да съществува още дълго, но всички се питат какво следва.

Икономиката също остава важна тема. Само преди ден Тръмп оповести нови данни, че към момента процентът на безработицата е изключително нисък, а работните места непрекъснато се увеличават. Тази година дневното заплащане на хората се е вдигнало толкова рязко, колкото не се е вдигало през последните десет години.

-  Какви ще са последствията ако демократите станат мнозинство в Камарата на представителите или ако поемат контрол върху Сената?

Ако републиканците изгубят контрола в Конгреса, Тръмп ще бъде и по-ограничен, и по-разгневен и дори неуравновесен. Той непрекъснато обаче твърди за себе си, че е гъвкав, че е човек на сделките и няма да се учудя ако опита да се сближи с демократите. Знам, че звучи странно, но мисля че би го направил. Демократите да поемат контрол над Сената е невъзможно, но ако се случи, всички прогнози ще се сгромолясат. Изобщо нямам представа какво би могло да стане. Ако демократите получат мнозинство в Конгреса вероятността за започване на процедура по отстраняване на Доналд Тръмп от президентския пост (импийчмънт) ще се увеличи значително. Но отчитайки факта, че през по-голямата част от живота си Тръмп е бил демократ, а не републиканец, би се сработил лесно с тях. За него е важно хората да го харесват, да бъде център на вниманието, в светлината на прожекторите и най-добрият начин за това би бил ако спечели контрола в Сената. 

-  Как се ще промени Америка след тези избори?

За съжаление съм на мнение, че в скоро време нищо съществено няма да се промени. Даже нещата ще станат още по-объркани.

Разговора можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02