В 5 часа местно време (12 часа българско) отвориха избирателни секции във Върмонт.
В Ню Йорк гласуването започна един час по-късно и ще приключи със закриването на избирателните секции в Хаваи в 18 часа местно време (6 часа сутринта в България на 7 ноември). Изборите се наричат междинни, тъй като те се провеждат две години след последните президентски избори и две години преди следващите през 2020 г. и всъщност те са референдум за политиката на републиканската администрация на президента Доналд Тръмп.
В студиото на Радио Благоевград днес гостува американският журналист Ед Кемик, който коментира политическата обстановка в САЩ пред Елеонора Тахова така:
- Защо са важни тези избори за aмериканците и как резултатите ще се отразят на световната политика и конкретно на Европа?
Важни са за американците, защото това са първите избори след избирането на президента Тръмп. Очевидно това е един вид референдум за работата му през първите две години, откакто е встъпил в длъжност. Също така резултатите от тези избори ще определят какъв процент от хората не одобряват работата на администрацията на Тръмп. Резултатите ще дадат отговор как хората оценяват работата му през тези две години. А ако демократите оглавят парламентарните комисии, могат да започнат разследвания по подозренията за съглашателство между предизборния екип на Тръмп и Русия на президентските избори през 2016 г. И победата, и загубата ще доведат до много интересно развитие на политическата обстановка в Америка. Що се отнася до Европа, ако демократите спечелят мнозинството от гласове, ще имат по-голямо влияние върху въпросите за външната политика. Все още обаче основна роля по външните въпроси играе президентът.
- Какви са Вашите очаквания за резултатите от изборите?
Колебая се и не мога да дам конкретен отговор, защото ситуацията е много непредсказуема. През 2016-а никой не очакваше Тръмп да спечели, но се случи. И все пак сега е по-различно, защото има изключително много участници в изборите и социологическите проучвания за отделните райони са много по-точни, отколкото когато в надпреварата са включени по-малък брой участници. Според това, което съм чел до момента, демократите ще вземат властта с малка разлика в Конгреса, но републиканците ще останат начело на Сената. Така че управлението ще е разделено между двете партии в следващите две години.
- Много от предложените за гласуване инициативи са резултат от граждански петиции. Кои от тях можем да откроим като по-основни?
Един от основните въпроси и за двете партии е темата за имигрантите, очевидно, поради различни причини. Също така и за здравеопазването. Мисля, че демократите наблягат много хитро върху тази тема, защото две или три десетилетия въпросът със здравеопазването е голяма бъркотия в Америка. Така или иначе на всички е ясно, че Obamacare няма да съществува още дълго, но всички се питат какво следва.
Икономиката също остава важна тема. Само преди ден Тръмп оповести нови данни, че към момента процентът на безработицата е изключително нисък, а работните места непрекъснато се увеличават. Тази година дневното заплащане на хората се е вдигнало толкова рязко, колкото не се е вдигало през последните десет години.
- Какви ще са последствията ако демократите станат мнозинство в Камарата на представителите или ако поемат контрол върху Сената?
Ако републиканците изгубят контрола в Конгреса, Тръмп ще бъде и по-ограничен, и по-разгневен и дори неуравновесен. Той непрекъснато обаче твърди за себе си, че е гъвкав, че е човек на сделките и няма да се учудя ако опита да се сближи с демократите. Знам, че звучи странно, но мисля че би го направил. Демократите да поемат контрол над Сената е невъзможно, но ако се случи, всички прогнози ще се сгромолясат. Изобщо нямам представа какво би могло да стане. Ако демократите получат мнозинство в Конгреса вероятността за започване на процедура по отстраняване на Доналд Тръмп от президентския пост (импийчмънт) ще се увеличи значително. Но отчитайки факта, че през по-голямата част от живота си Тръмп е бил демократ, а не републиканец, би се сработил лесно с тях. За него е важно хората да го харесват, да бъде център на вниманието, в светлината на прожекторите и най-добрият начин за това би бил ако спечели контрола в Сената.
- Как се ще промени Америка след тези избори?
За съжаление съм на мнение, че в скоро време нищо съществено няма да се промени. Даже нещата ще станат още по-объркани.
Разговора можете да чуете в звуковия файл
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..