Динамични са промените за бъдещите кандидат-пенсионери, а перспективи за няколко десетилетия напред ще ни отведат в измеренията на научната фантастика. Надеждите са свързани с напредване на научно-технологичния прогрес и откриването на неограничените възможности на човешкия потенциал.
С други думи, ако не проработи днешната пенсионна реформа, съвсем спокойно стои шанса и на 100 години да сме все още на работното си място, но „рефрешнати“ и „ъпгрейдвани“ като истински Терминатори.
Това е за хората от сегашното днес с поглед към бъдещото утре.
За магаретата в България също не беше розово положението. След години на тежък и уморителен труд и носене на товари, остарелите и немощни магарета ги отпращаха към кланици в Италия. Това са доказани проучвания на екоактивиста Щефан Вебер, съосновател на Приюта за магарета в гоцеделчевското село Баничан.
И ето вече пет години в България има пристан и свободна зона за пенсионираните магарета. Днес 54 магарета от различни краища на страната имат късмета да са на заслужен отдих.
„Магарето е най-социалното животно“ , казва ветеринарният лекар д-р Марио Дърпатов и разкрива, че четириногите са умни, търпеливи, упорити и с характер, затова са групирани като хората според социални контакти, но не в социалните мрежи, а в оборите.
И още любопитни факти за пенсионираните български магарета можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Агнес Манова с д-р Марио Дърпатов.
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..