Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"140 идеи" за фасадната стенопис


Много повече от 140 идеи за красиви цветни изрисувани сгради имат момчетата, които стоят зад това име "140 идеи" - Иво Илиев и Венци Йосифов. Стени с техните прекрасни творби могат да бъдат видяни в цяла България, познати са също и с участието си в творчески проекти и фестивали из цяла Европа. 
Техен проект има и в Благоевград - фасадата на II Основно училище "Димитър Благоев". Сдружението заедно със съмишленици успяха да превърнат цял един град в галерия - това е фестивала  WE ALL WRITE в Ахтопол, който беше истински фурор.

В творбите на момчетата от "140 идеи" се забелязва лайтмотивът за дълбоката, почти мистична връзка на човека с природата. Благодарение на тяхната идейност, усърдие и упорита работа огромни празни ронещи се калкани се превръщат в нещо красиво и оцветяват сивата градска среда. 

Наскоро Сдружението "140 идеи" стана на 10 години и ние потърсихме Иво и Венци, за да ни разкажат какво успяха да свършат за тези 10 години в творчески и обществен план и към какво се стремят. 

Интревюто с Иво Илиев и Венци Йосифов от "140 идеи" можете да чуете в звуковия файл, а снимки - да разгледате в галерията

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс за млади автори: Как бих изградил ново начало?

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените статуи вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23