“В началото чистих сам в градинката около 5-о основно училище в Благоевград, където разхождам сина си. Споделих с приятели, които се оказаха отворени към идеята. Събирахме се все повече и повече съмишленици и започнахме да чистим и други ключови райони в града“, каза в студиото на Радио Благоевград Борис Джолев от инициаторите. (Чуйте в звуковия файл...)
“Хората в началото гледаха малко странно на тази наша инициатива, но сравнително бързо разбраха, че това е нещо положително и което е време да започнем всички да правим“, добави Борис. Замърсяването е не само естетически проблем, а и социален. Съвсем друго е усещането, когато се разхождаш и около теб е чисто“, каза още той.
„Някои места ги чистихме повторно като Ловния дом и Бачиново. За съжаление само за месец, след като изнесохме огромно количество отпадък от тези места, се наложи да чистим отново и отпадъците бяха дори повече. Въпреки това мисля, че е малък броят на хората, които замърсяват. Това главно са деца и тийнейджъри, които криво разбират бунта. В никакъв случай обаче не е правилният бунт да си изхвърлиш бутилката в парка или във Вароша“, каза още Борис. По думите му проблем с липса на кошчета за отпадъци и контейнери в града няма. „Където и да сме чистили, в радиус от 150 метра има кош или контейнер. Дълг на всеки от нас е да почиства ежедневно, не веднъж в годината в организирани кампании. Живеем в чудесен град, прекрасна страна, от нас зависи да ги запазим такива и за следващите поколения“, призовава той.
„Нашият град е нашият дом. Ние наистина можем да променим някои неща около нас. Малко активност, усмихнато настроение и лек план за действие правят нещата напълно възможни. Заповядайте следващата седмица заедно да усмихнем децата на Благоевград и да почистим следващото замърсено място“, пишат във фейсбук групата „За нашия Благоевград“ доброволците и призовават всеки, който има добра идея, да я сподели с тях и с общи усилия да я осъществят.
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..