Легенда в българската популярна музика, безспорен авторитет в музикалните среди и останал завинаги в сърцата на поколения българи. Дори и сред смъртта му през 2005 година, песните на Емил Димитров продължават да се пеят и обичат.
Началото е през 1960 година с песента „Арлекино“, която отваря пътя към дълга и успешна кариера на изпълнител, музикант и композитор. Има над 400 композиции, 280 от които са авторски, издава близо 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в СССР. Световни звезди като Шарл Азнавур и Далида са сред почитателите му. Водещи европейски компании сключват договори за записване и издаване на негови песни. На една сцена пее с Джани Моранди, „Рики е Повери“, Йосиф Кобзон, Алла Пугачова.
Във Франция го очаква блестяща кариера, става първият български член на Съюза на френските композитори, но той се завръща обратно в България.
През 1970 година излиза един от най-големите хитове на Емил Димитров – „Моя страна“. Българите я избрахме и за песен на столетието. Любопитен факт е, че „Моя страна“, но със заглавие „Моника“ е записана на френски, немски, италиански, испански езици.
В златния фонд на Радио Благоевград е съхранено интервю с Емил Димитров, направено от Райна Ванчева преди повече от 15 години.
Един пример за това как радиото пази звуковата памет на обществото и не позволява забравата да достигне такива българи, като Емил Димитров. Неговите песни – са другото оръжие срещу късата памет.
/Интервюто с Емил Димитров можете да чуете в звуковия файл./
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..