„На база на направено национално социологическо проучване, става ясно, че около 89 % от българите биха си купували продукти с наименованието „планински“, защото са много по-екологични“-коментира още Момчил Неков.
Българският евродепутат уточни, че продуктите с „географски означения“, са един инструмент, който е много добре познат на европейските потребителите, но в България все още не се използва пълноценно. „Затова, инициативата трябва да тръгне от самите производители, които трябва да се сдружат, за да могат да защитят по-добре своите продукти“ - убеден е Момчил Неков. Той обясни, че „продуктите с „географско означение“ ще гарантират на потребителите, че това което консумират е качествено и се произвежда по традиционна българска рецепта. Такива продукти са: „петричките праскови“, „смилянския фасул“, „месо от Източно балканска свиня“, различните видове лютеница, българските сирена и кисело мляко и други автентични български продукти. Развитието на този вид производство ще помогне много и за развитието на така наречения „кулинарен туризъм“ - коментира още Момчил Неков.
Българският евродепутат съобщи и още една добра новина за българските вина, защитени с наименованието „географско означение“. „Две от тях-вино от „Тракийската низина „ и вино от „Дунавската равнина“, вече са записани във „винената карта“ на Япония, след подписано споразумение с България. Трябва да направим така, че България за заеме своето достойно място и на световната „винената карта“ – категоричен е Момчил Неков. Според него, реално за 4-5 години, земеделието в България може много бързо да се възстанови, но за да се случи това, трябва да се прилагат правилни и целенасочени политики в земеделието.
Подробностите можете за чуете в звуковия файл в коментара на Момчил Неков
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..