Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кардиологът доц. Сотир Марчев: Зимата натоварва сърцето


През зимата има най-висока смъртност от сърдечно-съдови заболявания, защото студът натоварва сърцето, замърсяването на въздуха е по-голямо, има пик на вирусите, които също увреждат сърцето, както и емоциите около празниците“ -  това заяви в интервю за Радио Благоевград кардиологът доц. Сотир Марчев. 

Според него човек, който си мисли, че е здрав излезе сутрин на студа и получи стягане в гърдите – това показва, че той има исхемична болест на сърцето, което е твърде опасно. Вятърът, който бие в лицето  свива коронарните съдове, и когато те са и  изходно увредени, се получава тази гръдна болка. Проявява се тежест в средата на гърдите. Сърдечните проблеми се проявяват най-често рано сутрин, каза кардиологът и допълни, че обичайна практика е при повечето граждани артериалното налягане през зимата да е по-високо. Дори и хора, които никога не са подозирали, че имат високо кръвно през големите студове е възможно да се окаже, че то е във високите нива. Кардиологът отбеляза още, че ако на човек артериалното налягане през зимата е 140/90, то влиза в категорията на повишено налягане и  е наложителна консултация с лекар.

  Доцент Сотир Марчев препоръча и здрави, и болни да се обличат през зимата задължително с топли дрехи – многослойно. По-добре голям брой тънки дрехи, отколкото малък брой дебели- каза той. Причините за това са, че между всяка дреха има въздух, който е изолатор. Защото най-честия проблем е, че хората обличайки се с дебели дрехи се изпотяват. Зимните обувки да са с един номер по-големи от летните, главата е много добре кръвоснабдена, затова е необходима топла шапка и шал – каза доц. Марчев. 

Доц.Сотир Марчев можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02