Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30% от хората в света страдат от безсъние


„Нарушенията на съня са над 60 вида, по новата класификация те са над 6 групи. Едно от най-честите нарушения е безсънието, съществуват и тежки нарушения на дишането по време на сън, или т. нар първично нарушение по време на сън, двигателни нарушения по време на сън – движение на краката, или на ръцете. Всичко това води до безсъние и влияе върху активността на човека, върху неговата възможност за концентрация и внимание – към всички тези хора са насочени безплатните прегледи, които се провеждат в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда за 3 поредна година“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград проф. д-р Иван Стайков, началник на Клиниката по неврология и медицина на съня в болницата. 

Според него около 30 процента от хората в световен мащаб страдат от някакъв вид нарушения на съня.  Специалистът каза, че една от големите групи свързани с нарушенията на съня е нарушения на дишането по време на сън или обструктивната сънна апнея, двигателните нарушения по време на сън или т. нар. синдром на неспокойните крака, по-редки са скърцане със зъби по време на сън и сомнамбулизъм. Всичко това води до напрегнатост, обща умора, тревожност, депресии. Снимка

Сънната апнея е нарушение, което представлява повтарящите се и продължаващи повече от 10 сек. прекъсвания или намаляване на дихателния поток, като при клинично значимите форми се отчитат до 60-70 спирания на дишането по време на сън за 1 час. Един от основните симптоми е хъркането. Според проф. Стайков в по-тежките фази човек се събужда с чувство на задушаване, паника и сърцебиене поради това, че не може да си поеме въздух. Установено е, че ако хора продължително време не се лекуват от сънна апнея  се увеличава рискът от инсулти, нарушения на паметта. 

Това което се е наложило като златен стандарт е лечението със „CPAP“-апарат, който се поставя с маска на носа или на устата и пациентът изключително бързо свиква с него. Често пациентите разделят живота си на 2 – преди и след ползването на този апарат – сподели проф. д-р Иван Стайков.

Висококвалицираните лекари в Лабораторията по медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда са специализирали в редица европейски страни и са едни от малкото специалисти в страната в областта на този вид нарушения на съня.

Прегледите започнаха от 28 януари и ще се провеждат в рамките на един месец. Необходимо е предварително запазване на час на тел: 884 993 248 и 0884 993 342.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53