В зала „22 септември“ в областния център Костадинка Тодорова - председател на неправителствената организация представи дейностите, които предстоят по проект „Занаяти и социална икономика: движеща сила за растеж чрез социално включване в трансграничния регион“ по програма Гърция-България. Тя акцентира върху основната цел на проекта – да създаде механизъм за подкрепа, базиран на информационните технологии, което ще позволи на занаятчиите на територията на целевия регион да се развиват системно в устойчива мрежа, за да обединят усилията си за създаване на свободен пазар на своите продукти. Целевите групи на проекта са уязвимите граждани на обществото, като лица с увреждания, представители на ромското население, хора с икономически проблеми и лица в риск от отпадане на пазара на труда. Сдружение „Международни инициативи за сътрудничество“ в Разлог е водещ партньор по проекта и изпълнява дейностите съвместно с още пет партньорски организации от Гърция и България.
От 12 часа пред залата се проведе благотворителна изложба базар за каузата „Да върнем вярата и духа в село Скребатно“, организиран от Здравка Чимева, председател на Движение „Ние, жените“. Жени от селата Скребатно, Бачево, Благоевград се включиха в изложбата с направени от тях баници, погачи, селскостопански продукти, домашно плетени чорапи, терлици. Събраните средства в кутията за дарения ще бъдат преведени на банкова сметка за изграждане на читалище „Христо Ботев“, което бе изпепелено, заедно с кметството и пенсионерския клуб в Скребатно.
В зала „22 септември“ със свои изпълнения се включиха деца от Защитените жилища към община Благоевград и фолклорни формации към читалище „Никола Вапцаров“ в областния център.
С групата от разложкото село Бачево пристигна и Баба Марта, която макар и по-рано завърза първите мартенички на присъстващите и ги почерпи с домашни лакомства.
Още снимки можете да видите в галерията, а как се правят захарни ябълки, можете да видите във видеото - >
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..