Какви неудобства създава въвеждането на системата по верификация на лекарствата и с какви трудности се сблъскват в аптеките в малките общини?! Това беше темата в рубриката „На прицел“ на Радио Благоевград.
Жителите на общините Кресна и Струмяни се опасяват, че при закриване на аптеките ще бъдат ощетени по отношение на достъпа до лекарства и здравни грижи.
В Кресна има само една аптека и тя обслужва населението както в града, така и от селата на общината. Това е единствената аптека в двете общини – Кресна и Струмяни, която работи със здравната каса.
Фармацевтът Надежда Димитрова сподели за неудобствата и усложненията, с които се сблъсква относно изисквания на здравната каса и въвеждането на системата по верификация на лекарствата. (чуйте звуковия файл)
Много възрастни хора от селата в община Кресна пътуват до града, за да си закупят нужните лекарства. Считат, че ако тази аптека бъде закрита, закупването на лекарства ще се оскъпи, защото ще се налага да пътуват до Благоевград или Сандански. На това мнение е и Спаска, която пътува от село Горна Брезница, за да купи лекарствата както на себе си, така и на други жители от селото. (чуйте звуковия файл)
Жителите на селата в община Кресна разчитат на единствената аптека в града, за да си осигурят лекарствата заплащани от Националната здравноосигурителна каса.
В съседната община Струмяни има аптека и аптечен пункт. В село Струмяни аптеката работи без договор със здравната каса. Фармацевтът Мариана Иванова, която обслужва жителите, е скептична относно достъпа до лекарства и признава, че тенденцията е аптеките в малките населени места да се закриват. (чуйте звуковия файл)
В другото голямо село в община Струмяни- Микрево няма аптека, а комбиниран здравен и аптечен пункт.
Местните разчитат на личния лекар д-р Явор Павлов. Не е леко положението със здравните услуги в малките населени места, сподели той и изказа проблемите с въвеждането на системата по верификация на лекарствата.
„Практически се усложнява и забавя работата на малките структури като аптечен пункт или малките аптеки, защото те трябва да се снабдят с допълнителен софтуер, да направят допълнително инвестиции за баркодчици. Има голяма разлика между големите аптечни вериги с повече персонал и малките аптеки, които са с ограничен персонал от един фармацевт. При самото верифициране също има забавяне в обслужването на пациентите, а това е свързано и с постоянна интернет връзка, нещо което в малките населени места невинаги е възможно“.
(чуйте звуковия файл)
Проблемът в малките населените места е, че жителите са възрастни и в повечето случаи ниско платежоспособни, инфраструктурата и комуникациите не са достатъчно добре изградени. Закриването на аптеки и здравни пунктове лишава населението от достъп до здравни услуги, а в дългосрочен план води до обезлюдяване на малките общини.
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..