В дните около 3-ти март - Националния празник на България е добре да си спомним за героизма на защитниците на Орлово гнездо, за боевете при връх Шипка през лятото на 1877–ма година.
Може би мнозина не знаят, че паметникът, открит през 1934-та година не е направен на мястото на боевете, а на съседния връх, който е по-висок и се вижда от двете страни на Стара планина. Този връх до 1951 година носи името Свети Никола.
Връх Шипка се е наричал по-ниският с около 100 метра връх от северната страна, отдалечен на около километър, по пътя към Габрово. Именно там се водят битките на защитниците на старопланинските проходи.
Объркването идва след 1951 година, когато тогавашната власт решава да премахне името на светеца и нарича върха Столетов. Това име съществува точно 26 години, когато през 1977 год., по предложение на Окръжния комитет на БКП в Стара Загора е сменено името на руския генерал от царската армия Столетов с името Шипка. Това става след посещение на тогавашния съветски лидер Леонид Брежнев, който е бил смутен от факта, че в България има връх, наречен на името на руски царски генерал. Тогава върхът е отново със сменено име и се оказва, че в Стара планина има два съседни върха с едно и също име. Затова истинският връх Шипка е наречен с името Малка Шипка, за да няма объркване.
Жители на района са изпратили предложение до президента Румен Радев, който по закон има това право, да смени името на връх Шипка със старото име Свети Никола. Предложението засега е без отговор.
Всички тези подробности може да чуете в разговора на Иван Лазов с проф.д-р Петко Петков от Историческия факултет на Великотърновския университет. Той е и автор на книга, където подробно всички тези факти за разяснени. (Чуйте звуковия файл...)
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..