„Интелигентните продукти в помощ на потребителите“ е акцентът в инициативите посветени на тазгодишния Световен ден на потребителите, който отбелязваме на 15 март. Темата тази година е посетена на цифровите технологии, в помощ на потребителите, като акцентът е да разберем, колко важно е да поставим потребителите в центъра на развитието на информационните технологии и услуги, една която става все по-актуална.
„Потребителските ни права в началото на 21 век се промениха изключително неочакван начин. Ако в началото на миналия век, нашите родители, баби и дядовци, са си купували продукт, който е в крайно и завършено състояние, то сега ние можем да си купим продукт, който днес има едни характеристики, но след две седмици може да има съвсем различни характеристики, защото голяма част от тези продукти подлежат на развитие, заради това че работят със софтуер“ - коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
Според него, три са основните въпроси, които очакват отговори в близко бъдеще. „На първо място, това е сигурността на тези устройства, повечето от които вече са свързани с интернет, а това създава условия за злоупотреби с данните на собствениците на тези устройства, защото те стават лесно достъпни за всеки един добър хакер. Вторият проблем е свързан с личните данни. На пазара вече има устройства, които буквално подслушват, записват и заснемат, какво правят собствениците на тези устройства. На трето място-изкушението на индустрията, чрез различни софтуерни програми да ограничава възможността за преносимост, т.е. създава се един продукт, който обаче, може да работи само с определен софтуер“-коментира още Богомил Николов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов
На 4 декември в Благоевград ще бъде представена книгата „Тил Линдеман: 100 стихотворения“. Това е първият превод на български език на поезията на Тил Линдеман , за която Георги Гаврилов казва, че в нея: „Линдеман е много по-открит, раним, на моменти също така брутален и провокативен, но на мен ми стана много по-близък, след като прочетох..
„Образованието е сред фундаментите, върху които се изгражда всяко развито общество“, заяви в интервю за Радио Благоевград създателят на онлайн образователната платформа EduQuest Николай Пеев. По неговите думи основната мисия на платформата е да насърчава младите хора да развият устойчив интерес към ученето и личностното развитие. Пеев е завършил..
Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100 % увеличение, каза днес в предаването „Приемна в ефир“ по Радио Благоевград Славянка Симитчийска, директор на Инспеция по труда- Благоевград. От Инспекцията по труда напомнят, че в поредицата от коледни и..
Тютюнопроизводството е застрашен земеделски сектор в целия Европейски съюз и по света, и това притеснение идва от рестрикциите на Световната здравна организация, която цели да го ограничи. Темата бе основен акцент в проведената миналата седмица 11-та Конференция на Световната здравна организация /СЗО/ в Женева, КОР-11, на която тютюнопроизводители..
Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“ отбеляза патронния си празник с благотворителен концерт . Събитието под надслов „Творци на бъдещето“ по повод 34 години от основаването на учебното заведение събра ученици, преподаватели, родители и гости, които отбелязаха празника с богата и емоционална програма...
Българският журналист и общественик Владимир Перев стана жертва на физическа и словесна агресия в центъра на Скопие. Нападението, извършено в присъствието на множество свидетели, отново постави въпроса за сигурността на българите в Република Северна Македония и за засилващия се език на омразата срещу тях. В интервю за Радио Благоевград председателят..
Започва коледният месец, а Благоевград вече грее в светлини. Тази година общината е подготвила богата и разнообразна коледно-новогодишна програма, в която ще се включат всички културни институти, спортни клубове, училища и читалища, както и популярни гостуващи артисти. В новогодишната нощ благоевградчани и гостите на града ще могат да..