Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват изложба „Влиянието на фермите за ценни кожи“

  Изложбата е част от информационната кампания на Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България. „С тази изложба искаме да привлечем вниманието на хората, от които зависи решаването на този проблем, а това са народните представители, защото те са хората, които трябва да гласуват поправката в Закона, забраняваща фермите за ценни кожи в България“ - коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива.

  „Първоначалната идея бе да покажем изложбата в Народното събрание, но получихме отказ, затова тя ще бъде експонирана в залите на Националния природонаучен музей в столицата и ще бъде достъпна за посетителите от 22 до 29 март. Всички, които се интересуват от проблема, ще могат да видят чрез фотоси и материали, как живеят животните, затворени в една клетка, цял живот“ - каза още Петя Алтимирска.

  Тя коментира и сериозния проблем с американските норки в България, които по една или друга причина, живеят извън фермите и нанасят много сериозни щети както върху природата, така и върху стопанствата на хората.

 „Американските норки са инвазивен вид, който няма естествен враг в природата и унищожава дори защитени видове, каквато е европейската норка например, тя вече не се среща у нас. Затова е много важно да се вземат превантивни мерки срещу този ескалиращ проблем“-категорична е Петя Алтимирска.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Петя Алтимирска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Гаврилов и "Сърцето на есента"

Да следят новините, свързани с култура, да посещават колкото се може повече събития, свързани с изкуството, "защото това е един начин  ние да създадем едно мислещо и възпротивяващо се общество, което да не позволи диктатурата да се случи в пълните си размери и на нашата територия"   – това беше финалното обръщение към слушателите на Георги Гаврилов в..

публикувано на 21.10.25 в 15:27

Безплатни изследвания в Благоевград под мотото „Пет минути здраве“

Безплатни изследвания на основни здравни показатели и функцията на белия дроб чрез съвременни дигитални технологии ще се проведат на 23 октомври в Благоевград от 10:00 до 15:00 ч. пред зала „22 септември“ – площад „Георги Измирлиев-Македончето“ №1. Те са част от кампанията „Пет минути здраве“, която се организира от Сдружение „Български..

публикувано на 21.10.25 в 14:56

Станислав Иванов: Сърце от бели облаци и народните носии ме запалиха по фотографията

Младият режисьор и фотограф от Крупник Станислав Иванов започва да прави любителски снимки преди около 7 години. На екскурзия до пещерата Дяволското гърло видял как Триградското ждрело образува естествена рамка за сърце от бели облаци и този момент му дава силен тласък, за да се запали още повече по фотографията.  „Обичам да снимам хора,..

публикувано на 21.10.25 в 14:13

Лазара Причкапова: Искам да оставя своя отпечатък в света на международните отношения и дипломацията

Студентката от специалност „Право“ в Правно-историческия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“   спечели първа награда в национален конкурс на Министерството на външните работи на Република България. Лазара Причкапова  е победител в националния студентски конкурс за есе на тема: „България в ООН: гласът на малките и средните държави в..

публикувано на 20.10.25 в 14:11

Тридневен празник в петричкото село Коларово по повод Димитровден

Започна подготовката на празника на село Коларово, който по традиция се отбелязва на Димитровден. Тази година се навършват 100 години от изграждането на църквата „Свети Димитър“ в населеното място, което е още една причина, празничните прояви да бъдат наситени с интересни събития. Те започват още от 24 октомври, петък, с изпълнения на талантливите..

публикувано на 20.10.25 в 10:44

Затлъстяването – тихата епидемия

България е сред страните с най-високи нива на затлъстяване сред децата в Европа – почти едно на всеки три деца има наднормено тегло. УНИЦЕФ предупреждава: затлъстяването сред подрастващите вече надвишава случаите на недохранване, а индустрията за ултрапреработени храни представлява сериозна заплаха за здравето и бъдещето на децата. Нашата..

публикувано на 19.10.25 в 08:55

Резултатът на ГЕРБ в Пазарджик е закономерен, Благоевград върви по същите стъпки

Резултатът на ПП ГЕРБ в Пазарджик е закономерен, а Благоевград върви по същите стъпки. Тази прогноза направи в ефира на Радио Благоевград Кирил Илиев, член на общинската организация на ГЕРБ в областния център. Той подчерта, че лидерът Бойко Борисов има основание да се ядосва на случилото се в Пазарджик, но то не е изненада. Според Илиев една от..

публикувано на 17.10.25 в 12:26