Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разделното събиране на отпадъците – мисия възможна в малките общини


Разделното събиране и изхвърляне на отпадъците – за какво помага? Това бе темата, по която представихме гледните точки в рубриката „На прицел“.  

Възможно ли е разделното събиране на отпадъци да бъде „мисия възможна”?! Колко от българските семейства си събират отделно отпадъците? И дали наистина има реален ефект?! Факт е, че за производството на един тон вестникарска хартия, е нужна дървесината на 24 дървета. Ако вместо изхвърляме вестниците, които четем, ги поставяме в контейнера за разделно събиране, спасяваме от отсичане много дървета, спестяваме  огромни количества вода, нужни за производството на хартия и намаляваме замърсяването на въздуха. 

 А въведено ли е разделно събиране в малките общини и каква е практиката – примерът идва от община Рила. Там от 6 години има цветни контейнери за разделно събиране на отпадъците.   „В града  има 24 броя цветни контейнера, разположени на осем определени места“, каза главният еколог на общината Анета Пиринчиева. Тя обясни, че общината не е задължена по закон да въведе системата за разделно събиране, тъй като е с население под пет хиляди жители, но въпреки това са поставени, „защото ползата от разделното събиране на отпадъците от хартия, стъкло, пластмаса и метал е очевидна, пазим природата чиста и пестим ценни ресурси, а и възпитаваме млади хора“ каза още инж. Анета Пиринчиева.  

От общината са предприели инициатива за събиране на отпадъците от хартия, картон и пластмаса от търговските обекти, които са причинители на отпадъци от опаковки.

Интервюто с инж. Анета Пиринчиева, главен еколог на община Рила, можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42