Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи от Благоевград: Европа ни дава много

74-ата годишнина от победата над нацистка Германия и Денят на Европа бяха отбелязани в Благоевград. Народното читалище "Никола Вапцаров - 1866" представи изложба с книги за Европа от фонда на читалищната библиотека.

В сградата на читалището в областния център бе изграден и информационен щанд на Европейския съюз, а на малки и големи жители и гостите на града бяха раздадени информационни материали.

Днешното събитие е особено важно за всички граждани на Европа. Тази година с нашите партньори от читалището направихме един хубав празник за деца и възрастни с много информация за Европейския съюз. Обърнахме специално внимание и на щанда за изборите за Европейския парламент, които ще се проведат на 26 май. Европейските институции се познават слабо от хората. От тук идва и до голяма степен неразбирането на това как работи ЕС и как се взимат решенията. Противно на очакванията обаче младите хора сравнително добре познават ЕС. Много по-отворени са, по-позитивни са и с тях може да се води диалог. По-възрастните хора, които не познават Европейския съюз, имат много предразсъдъци“, каза за Радио Благоевград директорът на Европейския информационен център – Благоевград Красимира Хаджикосева, която допълни по повод предстоящите избори за ЕП: „Нашето мнение има стойност само ако отидем да гласуваме. Бъдещето на ЕС пред следващите 5 години, нашето бъдеще, ще се реши на 26 май. Важно е да упражним демократичното ни право на глас.“

В месеца на европейските избори на 26 май честването на Деня да Европа е именно в подкрепа на едно от изконните права на човека – да избира.

Ще гласуваме, защото Европа ни дава много. Това е наше право и задължение, а и също начин, по който да изберем кой е правилният път на Европа, по който да поеме и България като страна-членка“, казаха младежи, част от събитието.

СнимкаПосетителите имаха възможността да зададат своите въпроси, свързани с Европа, както и да получат подаръци - книги. Деца от благоевградски училища изработваха хартиени изделия, рисунки и апликации, свързани с Деня на Европа, бе организирана и викторина с въпроси за Европейския съюз.

В празничната музикална програма взе участие детската музикална школа на читалището.

СнимкаДенят на Европа е празник на Европейския съюз, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, той призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС. През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Оттогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България Денят на Европа е обявен за отбелязване с Постановление № 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50