Внезапната сърдечна смърт е убиец номер едно в света, сочи статистиката. 70 000 българи годишно умират от сърдечни заболявания, а 70 процента от тях са причинени от внезапна сърдечна смърт. Тя настъпва неочаквано и може да засегне човек в привидно добро здраве. Когато настъпи сърдечен арест извън болнично заведение, смъртността е висока, а в България тя достига почти 100%.
„Превенцията е един от основните фактори който може да помогне много, и там трябва да се фокусират усилията. Новости в тази област винаги има и действително в световен аспект се работи много по това те да се развиват, както и лечението на предсърдното мъждене. Това са два големи социално-значими проблеми от аритмологията. В България трябва да се фокусираме върху превенцията, защото нямаме добре изградена система за превенцията на внезапната сърдечна смърт. Както в самото начало, когато се срещаме с паднал човек на улицата - ние нямаме алгоритъм, по който адекватно да помогнем на този пациент, нито в следващия момент, когато се налага да се имплантират скъпоструващи устройства, за да превентират по-нататъшни епизоди на такива ритмични събития“ - каза в ефира на Радио Благоевград д-р Васил Трайков.
Важно е всеки човек да е подготвен да помогне в случаи, когато види човек в безсъзнание на улицата. Д-р Трайков уточни, че ранното започване на реанимационни мероприятия помага за по-добрата преживяемост. „Т.е. това означава, че всеки един от нас дали има медицинско образование или не, трябва да е запознат с това, което му предстои да направи, когато види паднал човек . Стъпките са три: Първо: да провери дали е в съзнание и диша. Второ: да се обади на тел. 112-бърза помощ. Трето: да започне да прави сърдечен масаж – силно и енергично. Ежегодно той и колегите от Сдружението по кардиостимулация и електрофизиология организират обучителни кампании какво трябва и може да направи всеки от нас, за да помогне на човек в такава ситуация.
„За съжаление у нас все още не се прилага широко и имплантируемия кардиовертер дефибрилатор. Това е електронно устройство, което се поставя подобно на пейстмейкър. Неговата функция е да улавя патологичен ритъм на сърцето и да го прекъсне, чрез приложение на електрически шок или чрез стимулация“ - каза д-р Трайков. "Разликата между пейстмейкъра и кардиовертер-дефибрилатора се състои в това, че пейстмейкъра може да третира само забавен ритъм на сърцето, докато дефибрилатора детектира и прекъсва и високочестотни животозастрашаващи аритмии." - коментира за Радио Благоевград д-р Васил Трайков, председател на Сдружението по кардиостимулация и електрофизиология.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..