Лечебните гъби имат изключително добро противоалергично действие. При хора, които страдат от някои видове алергии или атопичен дерматит – те категорично намират приложение, дори и при деца. Помагат и за борбата срещу вирусите и инфекциите. Д-р Дякова посочи, че при терапията се ползват утвърдени схеми на германското общество по лекарствени гъби. Пациентът се среща с лекар, който има познания в областта на микотерапията. Изготвя се схема, тъй като за да има ефект от приема на лечебни гъби е добре да се направи комбинация. Всяка гъба, която има своя уникален полизахарид действа таргетно на определен орган или система. Подходът е строго индивидуален и приема на гъби се съобразява и с придружаващи заболявания на пациента. Д-р Дякова призова пациентите да не се самолекуват, а да направят консултация с лекар, за да се определи най-подходящата гъба. Тя съобщи, че при пациенти, които провеждат химио и лъчетерапия след приема на лечебни гъби инвалидизиращите последствия не се усещат. Стопира ли растежа на тумора терапията с гъби, или го унищожава? Всеки организъм е индивидуален – каза д-р Дякова и допълни, че се разчита на тези бета глюкани, които активират костния мозък на човека. Активирайки костният мозък някои полизахариди довеждат до това организмът да произвежда повече Т лимфоцити. Т.е. увеличава се противотуморният имунитет. Като цяло целта е ограничаване развитието на процеса, благоприятствайки имунният отговор. „Би било много наивно ако кажа, че унищожаваме раковият процес, раковите клетки. Ние подкрепяме имунитетът да се пребори с различни заболявания, не само онкологични. Моделирайки имунният отговор караме организмът да започне да се бори и да превъзмогва препятствието“ - каза д-р Диана Дякова.
Категорични противопоказания за използването на лечебни гъби няма, но вниманието трябва да бъде повишено, когато се използват разреждащи кръвта медикаменти. В тази случаи има определени гъби, които не се препоръчват.
Д-р Дякова - консултант по микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България подчерта, че има смисъл да се приемат гъби, когато става дума за екстракт от плодните тела на гъбите, а не от мицели и спори. Пазарът предлага много продукти, които са на база мицели и спори, но те не са ефективни в борбата с тежките заболявания. Предназначението им е за подобряване на общото състояние и тонус.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..