Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарствени гъби действат благоприятно върху редица заболявания

Гъба Аурикулария в природата


Използването на лечебните гъби с цел подобряване здравословното състояние датира от хилядолетия. Произходът на тези гъби идва от Япония, Непал, Индия. Дори и в традиционната медицина чрез лечебни гъби има създадени лекарствени продукти, които се използват в борбата с онкологичните заболявания. „Най-широко разпространени са  10 гъби, които са изключително богати на бета глюкани – това е своеобразен вид полизахариди, които са уникални по своя състав и се съдържат единствено и само в тези гъби“ – каза в здравния час на Радио Благоевград д-р  Диана Дякова, специалист гинекология и микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България. Тя допълни, че в останалите растения също има полизахариди, но те са с друга химична структура и не оказват такова имуно модулиращо действие, каквото проявяват 1.3 и 1.6 бета глюканите, които са в състава на т.нар. витални гъби.
Д-р  Диана Дякова
 

Лечебните гъби имат изключително добро противоалергично действие. При хора, които страдат от някои видове алергии или  атопичен дерматит – те категорично намират приложение, дори и при деца. Помагат и за борбата срещу вирусите и инфекциите. Д-р Дякова посочи, че при терапията се ползват утвърдени схеми на германското общество по лекарствени гъби. Пациентът се среща с лекар, който има познания в областта на микотерапията. Изготвя се схема, тъй като за да има ефект от приема на лечебни гъби е добре да се направи комбинация. Всяка гъба, която има своя уникален полизахарид действа таргетно на определен орган или система. Подходът е строго индивидуален и приема на гъби се съобразява и с придружаващи заболявания на пациента. Д-р Дякова призова пациентите да не се самолекуват, а да направят консултация с лекар, за да се определи най-подходящата гъба. Тя съобщи,  че при пациенти,  които провеждат химио и лъчетерапия след приема на лечебни гъби инвалидизиращите последствия  не се усещат. Стопира ли растежа на тумора терапията с гъби, или го  унищожава? Всеки организъм е индивидуален – каза д-р Дякова и допълни, че се разчита на  тези бета глюкани, които активират костния мозък на човека. Активирайки костният мозък някои полизахариди довеждат до това организмът да произвежда повече Т лимфоцити. Т.е. увеличава се противотуморният имунитет. Като цяло целта е ограничаване развитието на процеса, благоприятствайки имунният отговор. „Би било много наивно ако кажа, че унищожаваме раковият процес, раковите клетки. Ние подкрепяме имунитетът да се пребори с различни заболявания, не само онкологични. Моделирайки имунният отговор караме организмът да започне да се бори и да превъзмогва препятствието“ - каза д-р Диана Дякова.Лекарствена гъба Рейши - художествена

Категорични противопоказания за използването на лечебни гъби няма, но вниманието трябва да бъде повишено, когато се използват разреждащи кръвта медикаменти. В тази случаи има определени гъби, които не се препоръчват.

Д-р Дякова - консултант по микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България  подчерта, че има смисъл да се приемат гъби, когато  става дума за екстракт от плодните тела на гъбите, а не от мицели и спори. Пазарът предлага много продукти, които са на база мицели и спори, но те не са ефективни в борбата с тежките заболявания. Предназначението им е за подобряване на общото състояние и тонус.

Семинар на Общество по лекарствените гъби с гос- лектори от Германия
Още снимки можете да видите в галерията, в звуковия файл - да чуете д-р Диана Дякова 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21