Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиологът доц. Сотир Марчев: Не измервайте артериалното си налягане по няколко пъти на ден

Доц.Сотир Марчев



Това заяви в интервю за здравния час на Радио Благоевград кардиологът доц. Сотир Марчев. (чуйте звуковите файлове)

При измерване на артериалното налягане трябва да се избягват крайностите – препоръча той.  От една страна са хората, които нямат представа какви са им стойностите, което е опасно. Опасна и другата крайност – хора, които измерват по 5 пъти на ден кръвното си. При 120/80 е нормално стойностите да се измерват  през година-две. Под 140/90 има смисъл да се проверява  на половин-една година дали сме от правилната страна на бариерата.  При възможност е добре артериалното налягане да се измерва 3 пъти в интервал от 3-4 минути като за достоверни се приемат средните показателите  между второто и третото измерване. „При живите хора кръвното се променя. Ако винаги се променя между много ниски стойности- трябва да се намали и приема на медикаментите за  кръвно, и съответно  ако промяната е при високи стойности  - трябва да се увеличи съответния медикамент. Независимо от възрастта ако стойностите на артериалното налягане е между 140/90 не препоръчваме на хората да стават клиенти на аптеката“ - уточни специалистът. Доц. Марчев посочи, че цигарите не влияят на кръвното – то е същото, както и при непушачите, но пушачите им по-висок пулс. Хроничната употреба на алкохол води до покачване на кръвното. 

Снимка

По отношение  употребата на природни медикаменти за понижаване на артериалното налягане доц. Марчев заяви, че е важен резултатът. Човечеството е стигнало до няколко извода как човек може да удължи животът си – ако кръвното е под 140/90 човек живее по-дълго. По повод статистическите данни, че едва 40% от българите контролират артериалното си  налягане доц. Марчев заяви:“ Един от основните недостатъци, срещу които всички трябва да се борим е, че в момента НЗОК плаща  лечение на усложненията, а не плаща тяхното предотвратяване. За да не стигне до инфаркт човек трябва да пие лекарства за кръвно, а реимбурсацията  на тези медикаменти от страната на държавата на практика е нищожна. В този смисъл в България честотата  на не оптимално лекуваната артериална хипертония е по-висока от честотата в другите европейски държави, защото у нас на практика у нас има лоша реимбурсация на лекарствата за кръвно“.

  „Обичайте ближния си, защото любовта, моралната подкрепа на хората около нас удължава живота“ е посланието и за здрави, и за  болни на кардиолога доц. Сотир Марчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42

Композиторът Стефан Диомов: Да е обич и пак обич

Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..

публикувано на 02.04.25 в 14:46

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ край Банско

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..

публикувано на 02.04.25 в 14:14

Приключения в музея: Игра-приложение открива неподозирани съкровища в Благоевград

Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..

обновено на 02.04.25 в 13:57

Народната певица Любимка Бисерова с книга за родното си село Пирин

Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..

публикувано на 31.03.25 в 12:34

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..

публикувано на 31.03.25 в 12:23
Владислав Христов

Владислав Христов: Поезията без послание няма смисъл

Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“.  В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..

публикувано на 31.03.25 в 11:42