Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средната възраст на хората с аритмии и предсърдно мъждене пада

Д-р Васил Трайков


На проведения наскоро Пети конгрес по кардиостимулация и електрофизиология в България,  специалисти от всички сектори на кардиологията от страната  и света разискваха новите и най-актуални методи за лечение на предсърдно мъждене. Както и  превенцията на внезапната сърдечна смърт и ритъмните нарушения на сърцето.

По време на конгреса, организиран от Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология стана ясно, че средната възрастна хората с комплексни аритмии и предсърдно мъждене пада.  

Предсърдното мъждене има сериозни последствия ако не бъде лекувано адекватно, като най-сериозен риск от тази аритмия е възникването на емболизъм –  инсулт, вследствие запушване на голям кръвоносен съд на мозъка с тромб. Произлязъл от факта, че самата аритмия предразполага към образуването на тромби в сърдечните кухини, особено в лявото предсърдие. Причините за предсърдното мъждене са много и не може да се посочи една единствена при всеки отделен пациент. Особено засегнати са възрастните хора, но все по-често засяга и млади. При хората със здрави сърца, които развиват предсърдно мъждене причините могат да бъдат много, включително и по-голяма физическа активност, колкото и парадоксално да звучи“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград д-р Васил Трайков, председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология. Той уточни, че има доста спортисти, които развиват тази аритмия с годините, но при здраво сърце прогнозата е много по-добра. Докато при човек, които има клапно заболяване, особено митралните клапни пороци, се асоциират с по-висока честота на предсърдно мъждене

Специалистът уточни, че това е едно от социално-значимите заболявания в кардиологията, което е свързано със значителна заболеваемост и смъртност. „Цял свят се бори с предсърдното мъждене, за щастие са разработени методики и България не е по-назад в прилагането им – за лечение на тази аритмия чрез катетърна аблация, като по този начин се постига елиминиране на пристъпите. Това не означава, че се променя емболичният риск, или поне на този етап не може да се каже, че една успешна аблация на предсърдно мъждене, намалява емболичния риск – напротив, при пациенти, които имат изначално висок такъв, остават на лечение против съсирване на кръвта, за да се предотвратят бъдещи епизоди“ -  конкретизира д-р Трайков. 

Д-р Васил Трайков можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Адв. Росен Рашков

Росен Рашков: Референдумът за еврото не противоречи на Конституцията

Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..

публикувано на 23.05.25 в 11:33

Цветелина Пенкова: Присъединяването към еврозоната е шанс за стабилност и растеж

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

В България се отглеждат експериментално нови сортове тютюн

Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..

публикувано на 22.05.25 в 14:29

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00