Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средната възраст на хората с аритмии и предсърдно мъждене пада

Д-р Васил Трайков


На проведения наскоро Пети конгрес по кардиостимулация и електрофизиология в България,  специалисти от всички сектори на кардиологията от страната  и света разискваха новите и най-актуални методи за лечение на предсърдно мъждене. Както и  превенцията на внезапната сърдечна смърт и ритъмните нарушения на сърцето.

По време на конгреса, организиран от Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология стана ясно, че средната възрастна хората с комплексни аритмии и предсърдно мъждене пада.  

Предсърдното мъждене има сериозни последствия ако не бъде лекувано адекватно, като най-сериозен риск от тази аритмия е възникването на емболизъм –  инсулт, вследствие запушване на голям кръвоносен съд на мозъка с тромб. Произлязъл от факта, че самата аритмия предразполага към образуването на тромби в сърдечните кухини, особено в лявото предсърдие. Причините за предсърдното мъждене са много и не може да се посочи една единствена при всеки отделен пациент. Особено засегнати са възрастните хора, но все по-често засяга и млади. При хората със здрави сърца, които развиват предсърдно мъждене причините могат да бъдат много, включително и по-голяма физическа активност, колкото и парадоксално да звучи“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград д-р Васил Трайков, председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология. Той уточни, че има доста спортисти, които развиват тази аритмия с годините, но при здраво сърце прогнозата е много по-добра. Докато при човек, които има клапно заболяване, особено митралните клапни пороци, се асоциират с по-висока честота на предсърдно мъждене

Специалистът уточни, че това е едно от социално-значимите заболявания в кардиологията, което е свързано със значителна заболеваемост и смъртност. „Цял свят се бори с предсърдното мъждене, за щастие са разработени методики и България не е по-назад в прилагането им – за лечение на тази аритмия чрез катетърна аблация, като по този начин се постига елиминиране на пристъпите. Това не означава, че се променя емболичният риск, или поне на този етап не може да се каже, че една успешна аблация на предсърдно мъждене, намалява емболичния риск – напротив, при пациенти, които имат изначално висок такъв, остават на лечение против съсирване на кръвта, за да се предотвратят бъдещи епизоди“ -  конкретизира д-р Трайков. 

Д-р Васил Трайков можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18