Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средната възраст на хората с аритмии и предсърдно мъждене пада

Д-р Васил Трайков


На проведения наскоро Пети конгрес по кардиостимулация и електрофизиология в България,  специалисти от всички сектори на кардиологията от страната  и света разискваха новите и най-актуални методи за лечение на предсърдно мъждене. Както и  превенцията на внезапната сърдечна смърт и ритъмните нарушения на сърцето.

По време на конгреса, организиран от Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология стана ясно, че средната възрастна хората с комплексни аритмии и предсърдно мъждене пада.  

Предсърдното мъждене има сериозни последствия ако не бъде лекувано адекватно, като най-сериозен риск от тази аритмия е възникването на емболизъм –  инсулт, вследствие запушване на голям кръвоносен съд на мозъка с тромб. Произлязъл от факта, че самата аритмия предразполага към образуването на тромби в сърдечните кухини, особено в лявото предсърдие. Причините за предсърдното мъждене са много и не може да се посочи една единствена при всеки отделен пациент. Особено засегнати са възрастните хора, но все по-често засяга и млади. При хората със здрави сърца, които развиват предсърдно мъждене причините могат да бъдат много, включително и по-голяма физическа активност, колкото и парадоксално да звучи“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград д-р Васил Трайков, председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология. Той уточни, че има доста спортисти, които развиват тази аритмия с годините, но при здраво сърце прогнозата е много по-добра. Докато при човек, които има клапно заболяване, особено митралните клапни пороци, се асоциират с по-висока честота на предсърдно мъждене

Специалистът уточни, че това е едно от социално-значимите заболявания в кардиологията, което е свързано със значителна заболеваемост и смъртност. „Цял свят се бори с предсърдното мъждене, за щастие са разработени методики и България не е по-назад в прилагането им – за лечение на тази аритмия чрез катетърна аблация, като по този начин се постига елиминиране на пристъпите. Това не означава, че се променя емболичният риск, или поне на този етап не може да се каже, че една успешна аблация на предсърдно мъждене, намалява емболичния риск – напротив, при пациенти, които имат изначално висок такъв, остават на лечение против съсирване на кръвта, за да се предотвратят бъдещи епизоди“ -  конкретизира д-р Трайков. 

Д-р Васил Трайков можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бъдещето е в ръцете на младите хора

Гости на предаването „Неделя у дома“ бяха Елена Цушко, Йорданка Терзиева и Десислава Тасева, и трите възпитаници на природо-математическа гимназия "Акад. С. Корольов" - гр. Благоевград.  Момичетата са зрелостнисци от випуск 2024, целеустремени, позитивни със светъл поглед към бъдещето. Говорихме за средното образование в България, неговите..

публикувано на 16.06.24 в 15:55

Поли Генова посвещава на децата, които не спират да мечтаят

Поли Генова представя най-новата си песен – „We Only Have Today“ . Като национален посланик на УНИЦЕФ за България Поли посвещава тази песен на каузата за най-добър старт в живота на всяко дете на Детския фонд на ООН. Новият й сингъл не само ни вдъхновява, но и ни кара да подкрепяме децата да не спират да мечтаят, да вярват в себе си и да..

обновено на 16.06.24 в 15:48

Д-р Силвия Петрова: Експертността е ключова за пазара на труда във времето на изкуствения интелект

„Добрата експертна подготовка, съчетаваща теория и практика са от особена важност за студентите, излизайки на пазара на труда, където вече трябва да се „състезават“ с изкуствения интелект“. Това коментира в интервю за Радио Благоевград гл.ас. д-р Силвия Петрова от катедрата „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград...

публикувано на 16.06.24 в 15:40

Васил Софин представя втора детска книга - „Дребосъчета“

Самоковският автор Васил Софин представя втора детска книга със заглавие „Дребосъчета“. На страниците на четивото са поместени стихове с различна тематика. Красивите илюстрации към тях са дело на Ваня Попйорданова, която подсказва и заглавивто на Васил Софин. За втората си детска книга авторът черпи вдъхновение от своята 5-годишна внучка..

публикувано на 16.06.24 в 15:18

Борислав Ханджийски: Който има вяра, нищо не може да го спре

Борислав Ханджийски е кмет на село Габрово, община Благоевград. Познава добре историята на родното място на своите деди,а преди шест години със съмишленици се заема с възстановяването на местния средновековен храм „Свети Георги“. На доброволни начала е изградено и килийно училище, което отвори врати на 24 май 2024 година и което носи името на свети..

публикувано на 14.06.24 в 14:53

Правят модерни СТЕМ и производствен център в бившето Помощно училище в Благоевград

В изцяло променена атмосфера, уютна и спокойна среда учат децата от Център за специална образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ в Благоевград. Оборудвани са кабинети по арт терапия,  кинезитерапия, Монтесори терапия и логопедична стая, както и мека стая с тапицирани стени. Ще бъдат направени модерен СТЕМ център, производствен център, а..

публикувано на 14.06.24 в 09:27

Марияна Кукушева: Технологиите изместват все повече хлебарите от професията

На Спасовден празнуват хлебарите и сладкарите, но за съжаление през последните години се наблюдава все по-малък интерес към тази професия. Това сподели в ефира на Радио Благоевград Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България. „Това е най-древната професия, която ще продължи..

публикувано на 13.06.24 в 11:53