Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

4.06.2019г., 04.00-06.00ч., "По първи петли" с Кети Тренчева

04.00 - 06.00 часа

Водещ: Кети Тренчева

   Българският манастир в  Атон „Свети Георги Зограф“  отбелязва своята 1100 годишна история. Макар и да не е от най-големите и най-богати манастири, той е един от най-посещаваните  места в Света гора.  За  живота на монашеското братство днес, за ктиторската мисия на родолюбиви българи и за опазването на  светата ни обител там ни разказва  банскалията  Костадин Хаджитодоров, който отдавна не брои  посещенията си в манастира, всяко от тях с  благотворителната мисия и грижа към монашеското братство.  В звуковия файл ще чуете и автентичен запис от служба в Зографския манастир, която той ни предостави: 


  Безспорно  един от най-интересните обекти на православното ни културно наследство е  добърската черква „Св.Св.Теодор Тирон и Теодор Стратилат“.  Черквата в ДобърскоТози обект заедно с уникалните  и опазени традиции в  селото, природните дадености, историческото му и географско значение в миналото - през Добърско е минавал поклоническия път от  Атон до Рилския манастир -  всичко това даде  шанс  за развитие на селския, планинския и културен туризъм. Има хипотеза, че този храм е  наследник на черква от 11 век.  След продължили близо 11 години спорове между държавата и БПЦ, духовниците успяха да докажат  своите права като стопани на храма. И те недвусмислено заявиха, че държат  храмът да  продължава да бъде и туристически обект, какъвто беше в продължение на  години като филиал на НИМ.  В звуковия файл можете да чуете проф.Петър Петров, това е човекът, който преди 46 години е спасил от заличаване ценните стенописи и олтара на добърската черква. 


 Пътят до  древния град на македонските царе Хераклея Синтика в Рупите най-накрая ще бъде построен.  Хераклея СинтикаПроектът го има от близо година, а миналата седмица министърът на финансите  осигури и средствата - близо половин милион лева.  Сума нищожна на  фона на безценните открития на археолозите, които продължават да разкриват  недрата на този мегаполис, чийто пръв управител най-вероятно е бил самият Александър Македонски. Процъфтяващ град, разрушен из основи от две мощни земетресения през 4 век . Самата пророчица Ванга често е говорела за него и за това нещастие, и то много преди да започне самото проучване на терена. Огромен туристически интерес регистрира този археологически обект, а посетителите влизаха в ролята на истински сървайвъри заради липсата на каквато и да било инфраструктура.  Изграждането на пътя ще обхване и отсечката до комплекс Ванга,  по който  в определени участъци две коли не могат да се разминат. В звуковия файл можете да чуете доц. Людмил Вагалински от НИАМ към БАН 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Сюжети от деня" с Биляна Славчева

„Потребителска кошница“ Великденска трапеза на достъпни цени. Какво представлява инициативата на земеделското министерство „Великденска кошница“ и доколко би била полезна за потребителите? Ще чуем коментара на Владимир Иванов, председател на ДКСБТ и за цените на храните преди празника. Адвокатската колегия в Благоевград с инициатива по..

публикувано на 16.04.25 в 08:15

„Аз, Буки, Веди“ с Елизабет Александрова

Предложения на МОН за промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Коментар на д-р Юлиян Петров, Синдикат “Образование”. 70 години от създаването на III ОУ “Димитър Талев” Благоевград. Гост в студиото ще бъде Михаил Спасов, директор на училището. XXVI Национален ученически празник “За хляба наш…” в Благоевград започва..

публикувано на 16.04.25 в 08:10

„Събуди деня“ с Давид Калпачки

ЕВРАНЕТ ПЛЮС На 16 април отбелязваме Деня на Конституцията и професионалния празник на българските юристи. За правото, държавността и паметта - разговор с доцент Борислав Цеков, преподавател по конституционно право в ЮЗУ “Н.Рилски” Необходими ли са промени в Конституцията и ако да - какви? - Мнения на жители на Благоевград..

публикувано на 16.04.25 в 05:00

„Ефир за приятели“ с Петрана Кимчева

Етно селище Долене обявява "Дни на традицията". Тематичните събития са  посветени на българските занаяти и обичаи и целят да представят богатото културно наследство на региона – разговор с Борислава Липийска от етно селище Долене. Доброто продължава:  След Коледната благотворителна  инициатива в Петрич е ред и на Великденската – разговор с..

публикувано на 15.04.25 в 10:26

"Сюжети от деня" с Елеонора Тропанкова

С тематична изложба отбелязват 145 години от основаването на НХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в Благоевград.  Репортаж. Как да повишим онлайн безопасността на децата и младите хора?  Отзвук от провеждащия се в Благоевград семинар „Киберсигурност и безопасна онлайн среда“. Студенти от АУБ представят безплатно в Благоевград..

публикувано на 15.04.25 в 08:30

"Здравен компас" с Лалка Радкова

Международен ден на болестта на Помпе – проф. д-р Ара Капрелян, специалист по нервни болести. Магнезият е основен минерал и е от решаващо значение за сърдечно-съдовата система. Д-р Нели Георгиева, кардиолог в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ". Сърдечна недостатъчност – какво трябва да знаем? – Доц. д-р Красимира Христова -  председател на..

публикувано на 15.04.25 в 08:15

„Събуди деня“ с Агнес Манова

Благотворителната кауза „Ръка за ръка“ – хоротеката с традиция за възстановяване на православните храмове в благоевградските села. Тази година ФФ „Ритмика“ със своя ръководител Асен Колев отново обедини жителите на общината за събиране на средства за ремонта на храма „Св. Неделя“ в село Делвино. Сдружение „За достъпна и качествена храна“  ще..

публикувано на 15.04.25 в 06:00